Make your own free website on Tripod.com

turizm

ani3.gif (15574 bytes)

Salamis Harabelerinde kazı çalışmalarıSalamis Harabelerindeki kazı çalışmaları, KKTC'nin tarih zenginliklerinin ortaya çıkmasını sağlıyor.
  • Salamis Antik Kenti’nde geçtiğimiz yıllarda başlatılan kazı ve restorasyon çalışmalarına devam ediliyor..
  • Doğu Akdeniz Üniversitesi adına kazı çalışmalarını yürüten Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Özgünel, 30 kişilik bir ekiple kazı çalışmalarını yürütüyor.
  • Roma Agorası’ndaki kazı çalışmaları sonunda kentin etrafındaki sur duvarları ortaya çıkarılacak.
  • Prof. Dr. Coşkun Özgünel, 1999 kazılarında gün ışığına çıkarılan buluntuların onarıldıktan sonra yerlerine konarak, ilk restorasyonlarının yapılacağını, bu çalışmaların 3 ay süreceğini anlattı.

  • Salamis Harabeleri’nde önceki yıllarda yapılan çalışmalarda, doğa tahribatına uğrayan eserlerin ilk korumaları yapılarak, Roma Agorası olarak tanımlanan Salamis Formu antik kentin tarihini tespit için iki sondaj gerçekleştirilmiş, St. Epiphanus Basilikası’nın mimari ölçümleri yapılmış, eski kazılardan çıkan mimari ve benzeri parçalar tekrar elden geçirilerek tasnif edilmiş ve korumaya alınmıştı.

  • Ve şimdi sizleri Turizm Cenneti KKTC'nin değişik köşelerinden çekilmiş fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz.

Adayı batıdan doğuya kateden beşparmaklar, üzerinde eşsiz güzellikler barındırıyor.Salamis Harabeleri'ndeki antik tiyatro görmeden geçilecek bir mekan değil....

Girne yat limanı tarihi dokusu ile görülmeye değer bir güzellik. Ancak akşam saatlerinde de bambaşka güzellikler sunuyor. Kısaca Girne yat limanının gecesi başka güzel, gündüzü başka....

KKTC'ni ziyaretiniz sırasında adaya özgü bir şeyler almayı düşündüğünüz zaman elişi sepetçileri ziyaret etmeden karar vermeyin.


KKTC = TURİZM  Kıbrıs'ın hür eşekleri

  • Çok bilinmeyen bir turizm cennetini keşfe hazır mısınız?
  • Kıbrıs eşeklerini görüntülemek, Akdeniz foklarının izini sürebilmek, Karpaz Burnu'nda sabahlamak ya da kilometrelerce uzunluktaki kumsallarda tek başına güneşlemenin zevkini tatmak ister misiniz? Bu sorulara "EVET" cevabı verenlerin yapacağı tek iş KKTC'ni ziyaret etmektir. Tarihi fıkralara kadar giren Kıbrıs eşekleri Karpaz Milli Parkı'nda. "Hür Eşekler", adlarından da anlaşılacağı gibi gerçekten hür! Karpaz Burnu'na doğru giderken yolda her an  otlayan eşekleri görüp görüntüleyebilirsiniz.
  • Apostolos Andreas Kilisesi'ne geldiğinizde, kiliseyi alıcı gözüyle ziyaret edin. Osmanlı döneminde restore edilerek yıkılmaktan kurtarılan kilisenin bugün bölgede yaşayan Rumlara hala hizmet verdiğini göreceksiniz.

Altınkum PlajıApostolos Andreas Kilisesini geçip Zafer Burnu'na geldiğinizde sakin tabiatlı akdenizin köpük köpük dalgalanmasına şaşacaksınız. Kayalarla dans eden dalgalar ve derin sular dalma hevesinizi kamçılayacak... Dönüş yolundaki ıssız kumsallar ise Akdeniz güneşinin altında yatıp uzanma isteğinizi körükleyecek.

  • KKTC Hükümeti, bölgenin turizm potansiyelinin farkına varmış ki, Karpaz Milli Parkı'ndaki hür eşeklerin korunması, yiyecek ve su ihtiyacının karşılanması için çalışma başlattı. Çalışmanın bir amacı da, Milli Park sınırlarını aşan eşeklerin çevreye zarar vermesini önlemek.

Hazreti Ömer Tekkesi- GirneKKTC Hükümeti ayrıca Karpaz Meslek Lisesi Turizm Uygulama Oteli'nde 8 haftalık bir turist rehberliği kursu başlattı. 8 haftalık kursta, Kuzey Kıbrıs'taki anıt ağaçlar, Kıbrıs'ın endemik kuşları, bitki örtüsü, kaplumbağalar, su altı dünyası, dalgıçlık gibi özel ilgi turizmine yönelik dersler veriliyor.
Rumlara göre; Kıbrıs Sorunu
niçin 1974'te başlar?

Kıbrıs Türk Mutfağı
Yabancı gözüyle KKTC

Asker mektubu
Filateli
!Devre tatil!
Ana sayfa
e@mail

 

26.06.2000