Make your own free website on Tripod.com

editorK.jpg (6300 bytes)EDİTÖRDEN


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğAYŞE İNGİLTERE'DE
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

Sevgili ziyaretçiler, uzun ara derken "uzuuuuun" bir ara oldu. uzuuuun bir aranın elde olan gerekçeleri olduğu gibi elde olmayan gerekçeleri de vardı.
Size önce elimde olmayan nedenlerden söz edeyim. Bildiğiniz gibi web tasarım işlerini oğlum yürütüyor... Evlendi kendi evine çıktı, teknik zorlukları aşamaz duruma geldim. Ayrıca Tripod ucretsiz hosting sağlıyor ama sizden bir hareket gelmedikçe o da size karşı sessiz duruyor. Fakat yiğidi öldürsek bile hakkını vermek gerek... Ne olduğu bilinmeyen yerli firmalardan daha sağlam. Kıbrıs Evi üzerinde benim işlem yapamadığım bu uzun zaman sürecinde sayfalarıma hiç dokunulmadı ve yayına devam edildi. Numaratörün sıfırlanmasından ziyaretçilerin kesilmediği de anlaşılıyor. Neyse var olan teknik sorunlar aşıldı ve ben sayfama müdahale edebilir duruma geldim....
Tabii bu arada Türkiye'nin Lefkoşe Büyükelçiliğinden gelen Rum Basın Özetleri'nin kesilmesi de ayrı bir sorun....
Elde olmayan engelleri aşabildik ama elde olan engeller de az değil....
Daha önce bahsetmiştim. Ankara'nın Ayaş ilçesi sınırları içinde üç dönümlük alanda bahçe kurmaya çalışıyordum. Kaman Cevizi, toprak araştırmaları, biyogaz, arıcılık derken boş vakit bulamaz hale geldim.
Bilgi paylaştıkçı çoğalır felsefesinden hareketle öğrendiklerimi "www.ayasli.com" adresinde yayınlamaya başladım. Ancak ne olduğu bilinmeyen firmalar dedim ya; bu sayfanın teknik işlerini takip eden oğlum evlenip evden ayrılınca hosting ücretini ödemeyi atlamış oldum. Bu firma da bana herhangi bir uyarıda bulunmadan siteyi yayından kaldırdı. Yazışmalar, çizişmeler, sorun çözülmedi..... "Lanet olsun" deyip kaderimize küstük, yayından vazgeçtik...
Ama huylu huyundan vazgeçer mi? Web tasarımcımıza psikolojik baskı uygulayıp yeniden yayınlama çalışmaları devam ediyor. Çünkü arıcılık çalışmaları iyice ilerledi. Kaman cevizini yaygınlaştırma çabaları da sürüyor.
Toprak ve biyogaz üzerindeki çalışmaların da devam etmesi gerekiyor.
Yani sizin anlayacağınız o cenahta uzun ve yorucu bir uğraş var ve Kıbrıs konusuna ayırdığımız zaman gün geçtikçe azalıyor.
Olsun, zaman ne kadar az olursa olsun, vatandaşı da olduğumuz KKTC ile bağlarımızın kopmaması doğal. Sevdiklerimiz, sevmediklerimiz, dostlarımız, arkadaşlarımız var ve onlarla irtibatı koparmamak gerek. Dolayısıyla zaman zaman bu köşede sizlerle buluşacağız, Kıbrıs konusunda görüşlerimizi dile getireceğiz.....
Şimdilik hoşça kalın, sevgiyle kalın....

(Editörden eski mesajlar)
Kıbrıs Evi'nin değerli ziyaretçileri. Uzun bir ara verdik. Kıbrıs'ta Türk dünyasını yakından ilgilendiren bir seçim yaşanıyor. Yaz mevsimini Kıbrıs'ta geçirdim. Gördüklerim, yaşadıklarım hoş şeyler değildi. Ancak yazmanın da bir zamanı var galiba. Biraz zaman geçtikten sonra daha sağlıklı bir değerlendirme ile akılcı ve Türk dünyasının geleceğine yönelik değerlendirmeler yaparız.

Ben bu aşamada Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı'nın bir mesajını sizlere aktarmak istiyorum. Ağaçlara bakmaktan ormanı kaçırmanın alemi yok. Kıbrıs Türk Dünyası için ne kadar önemli ise, Türk Dünyası da Bizler için o kadar önemli. Bu yüzden Kıbrıs Evi'nde Türk dünyasını daha geniş bir şekilde takip etmeye başlayacağız ve bu konuda sizlere ilk tavsiye edeceğim adres Türkish Forum olacak. Bu mesaj da Türkish Forum kanalıyla geldi. Önce mesajı okuyun sonraki günlerde Türkish Forum hakkında bilgi vereceğim; 
From: TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI <tdav@TURAN.ORG>
Subject: TÜRK VARLIĞI HER YERDE YOK EDİLİYOR 2
Sevgili Dostumuz,
Türk Varlığı her yerde yok sayılıyor. 4 milyondan fazla Irak Türkü'nü küçücük bir ceatle eş tutan Amerika'dan sonra, Kosova'da da Türk Nüfusu tamamen yok sayılmıştır. bu korkunç ve aşağılık tutuma isyan etmemek mümkün değildir.
Aşağıdaki Türkçe ve İngilizce metni belirtilen adreslere şahıs ve kuruluşunuzun adıyla gönderelim.

angeli@un.org
beardsley@un.org
parulas@un.org
lindmeier@un.org
graziosi@un.org
kukuk@un.org
elshanis@un.org
radoni@un.org
kilambis@un.org
hysniu@yahoo.com
culaficz@un.org
deshichkus@un.org
arnao-kuminl@un.org
audio-visual@un.org
avlibr@un.org
pio@main.kfor.nato.int
thompsone@main.kfor.nato.int
jodesf@main.kfor.nato.int
LawrenceHenderson@hotmail.com
Saygılarımızla,
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı

NE YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR
Dünyada halklara arısnda eşitlik ve adaletin sağlanmasını hedef edinmiş kuruluş ve örgütler, amaçlarından uzaklaşıyor. bunun en sonr örneği, Kosova'da yaşınıyor, Gerek hazırlanan atlar, gerekse yapılan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre Kosova'da Türkler yaşamıyor.
Bu dökümanları hazırlayan örgütler, kamuoyunda hakların savunucusu olarak görülen ve güvenilen örgütler. bunların başında, İnsani Yardım Topluluğu Enformasyon Merkezi, Birleşmiş Milletler İnsani yardım İşleri koordinasyon Bürosu, Agit ve Kfor geliyor.
İnanılır şey değil ! yukarıda adı geçen örgütlerin, koskoca bir Türk topluluğunun varlığını göz ardı etmesi büyük bir skandal, Ancak bunun aksine Kfor'un yayın organı "For You" isimli derginin Ekim 2003 sayısında Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) yetkililerinin itirazlarına rağmen yapılan nüfus araştırmaları sonucunda Türklerin varlığını reddeden bir
rapor dahi yayınlayacak kadar ileri gidebiliyor. Diğer örgütlerin beraber hazırladığı atlasta ise Türklerin olmadığının iddia edilmesi ise, anlaşılacak gibi değil.
Medeni dünyanın savunucuları olduklarını iddia eden bu örgütler, Kosova'da Türk toplumunun olmadığını iddia etmenin 200 milyonluk Türk toplumuna da bu kabul ettirmek anlamına gelmeyeceğini bilmiyorlar mı? Türklerin olmadığının belgelenmesi, onları Kovosa'dan silip atamaz. Bu örgütler Kosovada Türkleri istemiyor mu? yoksa Müslüman olmaları mı onlara karşı tepkili olmalarına neden oluyor?
Bu uygulamaları şiddetle kınıyoruz!!!
//////////////////

Kıbrıs Evinin sevgili ziyaretçileri, uzun bir aranın ardından tekrar bir aradayız. 2002 yılında emekliye ayrılırken bir yıl süreyle hiçbir konuyla ilgilenmeyeceğimi söylemiştim.
Bu sözümü tuttum. Öylesine ki, Annan planını sadece dost meclislerinde tartışmakla yetindim. Ancak bu bir yıllık dönemde tamamen boş durmadım. Çoğunluğu gazeteci olmak üzere bir grup arkadaşın kurmuş olduğu kooperatif üyeliği ile  Ankara Ayaş'ta 3 dönüm çiftlik arazimiz oldu. Arazide tohumdan kaman cevizi yetiştirmeye başladım, arılarla uğraşacağım diye kendimi arılara sokturdum. Toprakla uğraştım.
"Topraktan geldik, toprağa döneceğiz!" denir ama her ne hikmetse toprağı sürekli ihmal ederiz.


 

"Kıbrıs Rum yönetimi'nin AB'ne tek yanlı üyeliğinin yasal olmadığı" tezine  hukuk alanında destek. (Dikkatlerden kaçan bu haberleri okumanızı öneririm.) 

Caretta Caretta kaplumbağalarının KKTC sahillerini tercih etmesi boşuna değil. Konuyla ilgili geniş haberimizi okuyabilirsiniz. (Caretta Caretta)

Yakın Doğu Üniversitesi, düzenlediği uluslararası konferansla, "Kıbrıs meselesinin dünü, bugünü ve yarını"nı masaya yatırdı. Bu cesur girişimi nedeniyle başta sayın Suat Günsel olmak üzere, Yakın Doğu Üniversitesi'nin tüm  yöneticilerini kutlamak isterim. Hoşçakalın, sevgiyle kalın.    

28.11.2001

Yukarı

Ana sayfa