Make your own free website on Tripod.com

KIBRIS TÜRK MUTFAĞI


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğAYŞE İNGİLTERE'DE
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

Dünyada yüzlerce ülke, binlerce toplum olmasına rağmen bazı toplumlar, yarattıkları farklılıklar nedeniyle diğerlerinden önde olurlar. Kimi ülke sanayileşmede, kimi ülke edebiyatta-sanatta ön plana geçmiş dünyaya önderlik ediyor.

Türk ulusunun dünyaya öncülük ettiği alanlardan birisi mutfak üzerine.... Dünyada bilinen en meşhur mutfaklar; Fransız mutfağı, Çin mutfağı ve Türk mutfağıdır. Orta Asya'dan Anadolu'ya kadar yayılan coğrafya'nın etkisiyle çevre kültürleri etkileyen ve onlardan da etkilenerek giderek zenginleşen Türk mutfağının önemli bir kolu da Kıbrıs Türk Mutfağıdır.

Yıllar süren zorlu bir bağımsızlık mücadelesi sırasında bazı zenginlikler unutulmaya yüz tutsa da yakın zamanda başlayan çalışmalar Kıbrıs Türk Mutfağının zenginliğini önce kendi toplumuna, sonra Türk Dünyasına, ardından da tüm dünyaya tanıtacaktır. Bu sayfa ile Kıbrıs Türk Mutfağının tanıtımına bir katkımız olacaksa ne mutlu bize.

Gelelim Kıbrıs Türk yemeklerine.... Sayfamızın devamındaki yemekleri tanımak için ne bekliyorsunuz?

Mücendra Pilavı

Hellim Böreği

Şeftali Kebabı

 

Mücendra Pilavı

Pirinç ve Yeşil Mercimek Türk sofrasının vazgeçilmez kışlık yemeklik malzemelerindendir. Anadolu'da da değişik isimlerle yapılan bu tür bir pilavı bu kez Kıbrıs Türklerinin usulüyle (mücendra pilavı) pişirmeyi deneyelim

Malzemeler (6 kişilik)

250 gr. Yeşil Mercimek,
190 gr. Pirinç,
1 adet rta boy kuru soğan,
60 gr Ayçiçek yağı,
800 Gr (dört bardak) su.

Hazırlanışı;

Kuru soğanı soyduktan sonra yemeklik olarak doğra bir kenarda hazır tut. Yeşil mercimekleri temizleyip yıkadıktan sonra 30 dakika suda pişir.

Bu arada bir tavada ayçiçek yağını kızdırdıktan sonra soğanı kızart. Kızarmış soğanı 30 dakika pişmiş mercimeğin üzerine ilave et. Daha sonra ayıklanıp temizlendikten sonra yıkanan pirinci de bunun üzerine ekle ve 40 dakika daha pişir. Afiyet olsun. (yukarı)

Hellim Böreği;

Hellim.jpg (9949 bytes) Kıbrısa özgü Hellim peynirini öncelikle tatmanız gerek. Kıbrıs'a turist olarak gittiğinizde kahvaltı masasında bir kaç çeşit peynir bulunacaktır. Bunlardan birisi olan hellim peyniri, yoğunluğu ve lezzetiyle bambaşka damak tadı verir.

Hellim peynirini düz beyaz peynir gibi bir kere tadın ancak sofranızda Hellim peynirini çok değişik şekillerde tadabilirsiniz.

Hellimi öncelikle tefal tavada ızgara yaparak tadın.

Çelik tavada hafifçe erittiğiniz tereyağın içinde kızartarak tadına bakın.

Pikniğe gittiniz kebapları ızgara yaptınız ancak doymadınız! Ne yapsak ki diye sormayın. Yanınızda Hellim peyniri varsa, ızgara yapmayı deneyin. Köfteden, şişten daha gönüllü gelecek size.

Hellim peynirinin tadına varabildiyseniz sıra geldi hellim böreğine...

Malzemeler;

1,5 su bardağı un (yaklaşık 300 gr)

3/4 bardak su (yaklaşık 150 gr)

1/4 Çay bardağı ayçiçek yağı (15 gr)

300 gram rendelenmiş hellim

5 orta boy soğan (yaklaşık 250 gr)

1/2 Çay bardağı ayçiçek yağı

Hazırlanışı;

Yemeklik doğranan soğanlar yağda kızartılır. Biraz soğuduktan sonra Hellim rendesi ile karıştır. Biraz karabiber ilave et.

Elinizdeki unu yoğurarak hamur oluşturun. Bu hamura 3/4 çay bardağı ayçiçek yağını ekleyerek iyice yoğurun ve iki pezi (iki parça) yufka olarak aç.

İkinci parça yufka bir kenarda dursun. Ortaya koyduğunuz yufkanın üzerine biraz önce hazırladığınız soğanlı hellim rendesini parçalar halinde yerleştirin. Yufkanın üzerinde yaklaşık 30 öbek halinde hellimi yerleştirdikten sonra ikinci parça yufkayı bunun üzerine ört.

İkinci yufkayı birincinin üzerine yerleştirdikten sonra öbek öbek yerleştirdiğin hellimlerin kabartıları kendini belli edecek. Bir tabağın ya da tencere kapağının kenarını kullanarak bu öbekleri ortada kalacak şekilde kes. Böylece 30 parça börek oluşacak.

Hazırladığınız bu börekleri sıcak yağda veya ocakta kızdırılmış saç üzerinde pişirin.

Afiyet olsun. Kıbrıs'ta Hellim böreğinin bir adı da, içindeki bol soğan nedeniyle, "Suvan Böreği" dir. (yukarı)

Şeftali Kebabı;

Kıbrıs'ı ziyaret edip "Şeftali Kebabı"nı yemeden dönenlerin sayısı azdır. Şeftali gibi kızarmasından mı esinlenildi (ki öyle de söylenir) bilemiyorum ama usulünce yapıldığında beğeneceğinize inanıyorum.
Malzemeler;
Yarım kilo dana kıyma
250 gr. koyun gömlek
Yaklaşık 100 gr kuru soğan
yarım demet maydonoz
1 çay kaşığı tuz
biraz karabiber
Hazırlanışı;
Kuru soğanı soyduktan sonra olabildiğince ince doğrayın.
Maydonozları iyice yıkayıp kurumasını bekledikten sonra küçük küçük kıyın.
Dana kıymaya ilave ettiğin soğan, maydonoz, tuz ve karabiberle iyice yoğurun.
Daha sonra yoğurduğun harcı şekillendirerek köfte biçimine getirin. Şeftali kebabının köftesi genellikle irice olur
Kasaptan alacağın koyun gömleği açtıktan sonra (Her kasapta her zaman bulamayacağınız için kasabınıza önceden sipariş verin) hazır- ladığınız köfteleri rahatça sarabilecek büyüklükte parçalara ayırın..
Köfte biçiminde hazırladığınız malzemeyi gömlekle silindir biçiminde sararak şişe geçirin
Izgarada pişireceğiniz şeftali kebabını afiyetle yeyin.

20.09.2000

Yukarı

Ana Sayfa