Make your own free website on Tripod.com

TÜRK DÜNYASI LİDERLERİ


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğAYŞE İNGİLTERE'DE
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

Türk Dünyası liderlerinin gelecek yıl çektirecekleri aile fotoğrafına bir kişiyi (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı da) katmaları dileğiyle.... 

Hatırlayacağınız gibi, Türk dili konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 7'nci zirve toplantısı 27-27 Nisan 2001 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilmişti.

Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi TÜRKSOY'un Temmuz ayında yayınlamış olduğu derginin kapağındaki bu resim yer alıyor.

Eksiklik; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tır. Türk Cumhuriyetleri bağımsızlıklarının 10'uncu yılını kutlarken, 1974'te özgürlüğüne kavuşmuş, 15 Kasım 1983'te kendi cumhuriyetlerini ilan etmiş Kıbrıs Türk Halkı'nın lideri Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı aralarına almamaları üzücü olduğu kadar ilginçtir. (İlginçtir... Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nden önce kurulan Batı Trakya Türk Cumhuriyeti, kendi kurtuluş savaşını veren Türkiye'nin yeterli desteğini alamadığı için uzun ömürlü olmamıştır. Şimdi de Türk Cumhuriyetleri, kendi geleceklerinden korktuğundan mıdır KKTC'nin varlığını görmezden geliyor, Rum Yönetimi ile çeşitli düzeylerde ilişki kurmaktan çekinmiyorlar)

Sevgili okurlar  yine dergiye dönelim. TÜRKSOY dergisinin kapak sayfasındaki  fotoğrafın altında "Amacımız; halkların barış içinde yaşama isteğini hayata geçirmektir." deniliyor. Ancak bu dileğin, Kıbrıs Türk Halkının haklı davasının unutulmaması kaydıyla hayata geçirilmesini umuyoruz...

Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay da bizim görüşümüzde olmalı ki şikayetini "Orta Asya Cumhuriyetlerinden Kıbrıs ve Karabağ konusunda gerekli desteği göremiyoruz" diye dile getiriyor.

Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay, ``Orta Asya cumhuriyetlerinden, Kıbrıs ve Yukarı Karabağ konularında beklenen desteğin görülmediğini`` söyledi. Bakan Çay,, ``Orta Asya cumhuriyetleri, Kıbrıs ve Karabağ meselelerinde tarafsız davrandıklarını zannederek bizi yalnız bırakıyorlar`` diye konuştu.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu`nun (TADF) düzenlediği 20. geleneksel Türk Kültür Festivali çerçevesinde Dünya Türkleri Konseyi ve Üniversitelerarası Türk Öğrenci Dernekleri Birliği`nin hazırladığı 2. Dünya Türk Gençlik Kurultayı`nda konuşan Abdulhaluk Çay, ``2001 yılında Orta Asya cumhuriyetleriyle ilitkilerimiz hala arzu edilen noktaya gelmedi`` dedi.

``Bakü-Ceyhan boru hattının ekonomik bir proje olmaktan çok, Orta Asya cumhuriyetlerinin bağımsızlık ve egemenliğinin teminatı olduğuna`` dikkati çeken Bakan Çay, ``Taliban tehdidi yüzünden Orta Asya cumhuriyetlerinin Rusya`ya yöneldiklerini`` de vurguladı ve ``Taliban bir islam hareketi değildir`` diye konuştu. (New York, 18 Mayıs T.A.K.)

Yukarı

Ana Sayfa