Make your own free website on Tripod.com

KIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğAYŞE İNGİLTERE'DE
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ-KKTC İŞBİRLİĞİ 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik , Gençlik ve Spor Bakanı Manisa'da Celal Bayar Üniversitesi ile spor alanında işbirliği protokolü imzaladı.
Bakan Ahmet Kaşif , Manisa'daki protokolün imza töreninde, amaçlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gençliği ile Manisa gençliğini kaynaştırmak olduğunu söyledi.
Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Profesör Tuna Taner de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki beden eğitimi ve spor eğitimi faaliyetlerinin düzenlenmesi konusunda, Öğretmen ve öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması için üniversitesinin her türlü desteği vereceğini vurguladı.

YDÜ'DE İNTERNET TABANLI VE UZAKTAN KONTROL EDİLEBİLEN LABORATUVAR DENEYLERİ 
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde, internete bağlı ve uzaktan kontrol edilebilen laboratuvar deneyleri yapıldı. 
Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Doğan İbrahim'in yürüttüğü ve Asistan İmge Saracoğlu'nun master tezi olarak yaptığı bu çalışmada, laboratuvara konulan ve bir bilgisayara bağlı olan deney seti, uzakta olan bir bilgisayar tarafından idare edilebiliyor. Deney seti üzerine yerleştirilmiş bir video kamera sayesinde de öğrenci, yüzlerce kilometre uzaktaki laboratuvara erişip deneyler yapabiliyor, ayrıca yaptığı deneylerin sonuçlarını video kamerada anında izleyebiliyor. 

GÜRÜZ KKTC'NDE TEMASLARDA BULUNDU
KKTC'deki üniversitelerin rektörleri, YÖK Başkanı Kemal Gürüz başkanlığında toplandı.
Toplantıya DAÜ Rektörü Prof. Dr. Özay Oral, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mesut Ayan, YDÜ Rektörü Prof. Dr.Ümit Hassan, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kaya Özkın ve UKÜ Rektörü Prof. Dr. Çevik Uraz katıldı. 
YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün Lefkoşe'de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından kabulü sırasında YDÜ Hukuk Fakültesi mezunu öğrencilerin diplomalarının YÖK tarafından tanınmaması da gündeme geldi.
Gürüz, YDÜ Hukuk Fakültesi'nden mezun olan öğrencilerin diplomalarının YÖK tarafından tanınmadığı şeklinde şikayetler bulunduğunun hatırlatılması üzerine de, ziyaretinde her türlü konunun gündeme geleceğini söyledi.
Tıp ve hukuk konularının tamamen kendilerinin kontrolünde bulunmadığını, her iki dalın da kendine özel mevzuatları bulunduğunu da ifade eden Kemal Gürüz, hukukta Barolar Birliği'nin tıpta da buna benzer 
kurumların sınavları bulunduğunu, ancak bu sorunların çözülmeyecek sorunlar olmadığını, endişe duyulmamasını istedi.

"ODTÜ GÜZELYURT KAMPÜSÜ PROJESİ" TANITILDI
Kalkanlı'ya ilk etapta 6 bin daha sonra da 10 bin öğrenci kapasitesiyle kurulacak olan ODTÜ Güzelyurt Kampüsü Güzelyurt'ta tanıtıldı.
Güzelyurt İlçesi Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD) tarafından düzenlenen "ODTÜ Güzelyurt Kampüsü Projesi" konulu konferans ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut tarafından verildi. 
ODTÜ Rektörü Prof Dr Ural Akbulut, ODTÜ Güzelyurt Kampüsü'nün ODTÜ'nün tüm standartlarına sahipelektronik bir kampüs olacağını söyledi. 2003-2004 akademik yılında 600 ile bin arasında öğrenci ile öğretime başlamayı hedeflediklerini kaydeden Prof. Dr. Akbulut, "Kampüse öğrenci aldığımızda öğrencinin derslikleri, labratuvarları, kütüphanesi, kültür merkezi, spor alanları, havuzu, yurtları ve lojmanlarıyla her şeyi bulunacak. Dört dörtlük minyatür bir kampüsü olacak.. Öğrenci buraya geldiğinde Ankara'daki kampüsün minyatürü ile karşılaşacak" dedi. Kampüste bir de küçük Teknokent kurulacağına dikkat çeken Akbulut, KKTC'deki diğer üniversitelerle olumlu bir rekabet yapılacağını amacın öğrenci çalmak değil bölge ülkelerinden Kuzey Kıbrıs'a öğrenci çekmek olduğunu vurguladı. KKTC'deki üniversitelerde bugün yaklaşık 23 bin 700 öğrencinin öğrenim gördüğünü ancak konulan hedefin 40 bin olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Akbulut, bunun inkansız olmadığını yapılabileceğine inandığını söyledi. "Biz buraya belli bir görev ve hedefle geliyoruz" diyen Akbulut, amacın KKTC'yi eğitim adası yapmak ve Ortadoğu ülkelerinden öğrenci çekmek olduğunu belirtti.
Ural Akbulut, bir soru üzerine de ODTÜ Güzelyurt Kampüsü'ne gelen paranın TC'ye dönmeyeceğini ve tamamen KKTC'de harcanacağını ve kalkınmaya katkı sağlayacağını da vurguladı.
TC Lefkoşa Büyükelçisi Hayati Güven KKTC ekonomisinin öncü sektörleri olarak turizm ve eğitime önem verildiğini hatırlatarak, ODTÜ gibi seçkin ve tanınmış bir Türk üniversitesinin KKTC'de ilk etapta 6 bin daha sonra da 10 bin öğrenciye hizmet verecek kampüs kurmasının bölge halkının yaşantısını olumlu yönde etkileyeceğini vurguladı. Hayati Güven, "Yaklaşık 10 trilyon lira sadece ODTÜ'nün çalışmaları için tahsis edilmiş olacak" dedi.
Altyapı yatırımlarından bir tanesinin de Güzelyurt yolunun çift şeritli yol haline getirilmesi olduğunu kaydeden Büyükelçi Güven, amaçlarının kampüs ile birlikte yolu da bitirmek olduğunu ifade etti. Kumköy tesislerinden ODTÜ'ye 18 kilometrelik bir su boru hattından su sağlanacağını da vurgulayan TC Lefkoşa Büyükelçisi Güven, bu sudan bölgenin de yararlanacağını belirtti.

ÜNİVERSİTELERARASI SPOR ŞENLİĞİ... 
3. Türkiye Üniversiteler Spor Oyunları, 1-10 Temmuz 2002 tarihleri arasında İstanbul`da yapılacak. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nden toplam 85 üniversiteden yaklaşık 6 bin sporcunun katılacağı oyunlar, İstanbul`da bulunan çeşitli üniversitelerin spor salonlarında gerçekleştirilecek. Önceki yıllarda İzmir, Aydın ve Manisa illerinde organize edilen oyunların İstanbul bölümünde sporcular 21 branşta mücadele edecek.

F.Ü- LAÜ ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI 
Fırat Üniversitesi (F.Ü) ile Lefke Avrupa Üniversitesi arasında, işbirliği protokolü imzalandı. 
F.Ü Senato Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza töreninde konuşan F.Ü Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, "Biri Türkiye Cumhuriyeti'nin, değeri KKTC'nin çok önemli olan iki ünivirsitesi arasında işbirliği protokolü imzaladık. Hedefimiz çeşitli projelerde Lefke Avrupa Üniversitesi ile F.Ü öğretim elemanlarının birlikte görev alacakları, gerek Kıbrıs, gerekse Türkiye problemlerinin çözümünde ortak haraket etmektir." dedi.
Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Ayan da, Lefke Avrupa Üniversitesi'nin vakıf üniversitesi olduğunu, dünyanın değişik 20 ülkesinden öğrencilerinin bulunduğunu ve eğitim dilinin İngilizce olduğunu söyledi. 

DAÜ'DE ULUSLARARASI EĞİTİM KONFERANSI 
Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde "Eğitimde Değişen Zamanlar ve değişen İhtiyaçlar" konulu Uluslararası Eğitim Konferansı düzenlenecek.
8-10 Mayıs 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilecek konferans için 31 Aralık tarihine kadar bildiri kabul edilecek.
Konferansta, oyunun eğitimdeki yeri, öğretmenler, uzaktan eğitim, açık öğretim, rehber öğretmenliği, eğitimde planlama, müfredatın geliştirilmesi ve velilerin eğitimdeki önemi gibi konular üzerinde de durulacak.
Konferansta katılımcı olarak yer almak isteyenler http://www.emu.edu.tr/educationconference adresinde ayrıntılı bilgi bulabilirler. 

UKÜ YENİ KAMPÜSÜNDE 
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)Haspolat'ta yapılan yeni kampüsünde eğitim vermeye başladı. 
Kampüste iki lokanta, kafeterya, internet café, oyun ve eğlence alanları, cep sineması, kitap-kırtasiye ve hediyelik eşya mağazası, öğrenci birliği ve kulüplere yönelik aktivite odaları bulunuyor. 
1997-98 Akademik yılında eğitime başlayan UKÜ, 21 değişik ülkeden gelen 800 öğrenci ve 85 öğretim üyesi ile İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Güzel Sanatlar ve Mühendislik'den oluşan 4 fakülte ve 17 bölümle eğitim veriyor. Üniversitede İşletme (MBA), İngilizce Öğretmenliği (MA/ELT), Uluslararası İlişkiler, Pazarlama, bankacılık ve Finans, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Kamu Finans, Grafik Tasarım, İç Mimarlık, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar bilişim Teknolojileri ve Yönetim Sistemleri (MIST) yüksek lisans programları yanında iki yıllık Meslek Yüksek Okulu programları da bulunuyor.

YDÜ Akdeniz Çevre Konferansı hazırlığında
YDÜ Rektör Vekili Doç. Dr. Hüseyin Gökçekuş, 2002 yılında 15-20 Nisan tarihleri arasında “Environmental Problems Of The Mediterranean Region" (Akdeniz Bölgesinin Çevresel Sorunları) konulu, üçüncü büyük uluslararası konferansı gerçekleştireceklerini açıkladı.
YDÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Gökçekuş, 1997 yılında uluslararası su konferansını ve 1999 yılında Deprem Konferansını gerçekleştirdiklerini söyledi. Gökçekuş, 2002 yılında da 15-20 Nisan tarihleri arasında üçüncü büyük uluslararası konferansı gerçekleştireceklerini açıkladı. Bu konferansta Akdeniz ülkelerinin çevre sorunlarını enine boyuna tartışacaklarını ifade eden Gökçekuş. 60 ülkeden 1000 bilim adamını konferansa davet etmeyi amaçladıklarını söyledi.
 


Rumlar KKTC Üniversitelerini şikayete devam ediyor;

FİLELEFTHEROS: KENDİ GÖZLERİMİZİ ÇIKARTIYORUZ

İşgal altındaki yasadışı üniversitelerin yabancı ülke büyükelçileri tarafından ziyaret edilmesi kopup ayrılma sonucu oluşturulan kurumların bir tür tanınması anlamına gelmektedir. Birçok burs verilmesi yöntemiyle belirli bazı programlarının finanse edilmesi ise, bu kurumların başkaları tarafından da tanınmasını gündeme getirecektir. Hükümet bu gelişmeler karşısında kayıtsız kalmaktadır. Daha sonuç alıcı Ve kesin girişimlerle duruma müdahalede bulunması gerekmektedir. Bizler İçin sonuçlar yaratıcı bu pratiklere artık bir set çekilmelidir. Zira bu Yasadışı üniversiteler vasıtasıyla karşılıklı ziyaretler teati edilmekte ve Temaslara da geçilmektedir. Böylece bu sahte üniversiteler bizzat kendimiz Tarafından 'de facto' da olsa tanınmış olmaktadır. Bunun sonucu ülkemiz için yok edici olacaktır. Kendi gözümüzü, kendi ellerimizle çıkarmamamız gerekmez mi? (07.02.2001 yorum)

FİLELEFTHEROS: YASADIŞI OLANLARIN BURSLARI

İşgal altındaki topraklarımızda faaliyet gösteren sözde üniversitelerde öğrenim görenlere verilen burslar her yönüyle yasadışıdırlar. Yabancı ülke ve büyükelçilik görevlileri, bu konuda parmaklarının arkasına saklanmamalıdırlar. Diyorlar ki, 'Eğer burs veriyorsak, bu davranışımızla gençlere imkan yaratıyoruz'. Ancak bu sözlerle meselenin özünden kaçınmak istiyorlardır. O da şu gerçektir: Bu gençler yasadışı üniversitelerde öğrenim görmektedirler. (07.02.2001 Kostas VENİZELOS yorum)

POLİTİS: TÜRK PROFÖSÖRLERE DAVETİ İPTAL EDİN

Mağusa ve Lefkoşa'daki üniversitelerde öğrenim görevlisi olarak çalışan Profösör Gürel ve Özdeşer'in, European Union Visitors Programme-EUVP çerçevesinde AB'ne davet edilmeleri, Yunanlı Avrupalı Parlamenterlerin tepkisine neden oldu. Yunan Yeni Demokrasi Partisi Avrupalı Parlamenteri S. Ksarhakos, Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve AB Parlamentosu Başkan Yardımcısı David D. Martin'e gönderdiği mektuplarda, bu davetin derhal iptal edilmesini istedi. (02.02.2001)

GAܒden Sanal Kampüs
Girne Amerikan Üniversitesi, ABD`nin Güney Dakota eyaletindeki National American University ve bir İngiliz iletişim teknolojisi firmasıyla ortak olarak öğrencilerine ``sanal kampüste eğitim olanağı`` sağlamaya başlıyor. Üniversitenin Londra`da düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtılan yeni hizmetinde, dersler, Güney Dakota`daki üniversiteden uydu aracılığıyla British Telecom`un (BT) Londra`daki alıcısına gönderilecek. BT`nin Londra`dan uyduya çıkaracağı dersler, şimdilik sadece Türkiye ve KKTC`de bulunan öğrenciler tarafından evlerindeki çanak antenler ve bilgisayarlar aracılığıyla izlenebilecek.
Öğrencilerin hattaki öğretim üyeleriyle görüşmeleri ve hatta ikili ya da gruplar halinde tartışma ortamlarına girebilmeleri de mümkün olacak. Öğrenciler yine sanal ortamda yaratılan kütüphanelerden de yararlanabilecek. GAÜ`nün İstanbul`da kendi yayın istasyonunu kurmasıyla Türkiye ve KKTC`nin dışında, Orta Asya ve Uzak Doğu`yu da kapsayan daha yaygın bir uygulama haline getirilebilecek.
Girne Amerikan Üniversitesi’nin bu atılımı Rum kesiminde endişeyle karşılandı. Rum kesiminde yayınlanan yüksek trajlı gazetelerden Fileleftheros’ta Kostas Venizelos’un, “Dışişleri Bakanlığı’nın web sayfası ve ‘üniversiteler’” başlıklı yorumunda (29.09.2000) şu görüşler dile getiriliyor;
“Bizim buralarda hala Dışişleri Bakanlığına bir 'Web sayfası' kurmak için'mücadele' ediyorlar. Ama işgal altındaki topraklarda Internet aracılığıyla açık üniversite organize ediyorlar. İşgal altındaki Girne'de sözde 'Amerikan Üniversitesi', Birleşik Amrika'nın Ulusal Üniversitesi ile işbirliği halinde, uydu ve Internet yardımıyla, Avrupa ve Ortadoğu için elektronik üniversite planlamış bulunuyor. Bu denemeyle üniversite öğrencisi derslerini Internet aracılığıyla takip edebilecek ve elektronik yazışma ile öğretim üyeleriyle yazışma ve iletişim kurabilecektir. Bu konunun yorumunu ilgililere bırakıyoruz.”

KKTC Üniversitelerine ilgi

Kıbrıs Türk Üniversiteleri, Rumları çileden çıkarmaya devam ederken bu üniversitelerin Türkiye’deki temsilcisi olmak isteyenler de çıkıyor. Bunlardan Ali Öner’in e-mail’i aşağıda. Umarım üniversite yönetimleri sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de bu şekilde temsilci bulundurarak hem kendilerini hem de KKTC’ni tanıtma açısından ileri adımlar atarlar.

“Ali Öner; Çağdaş, akıl ve bilime dayalı bir eğitim ve öğretimle ailesine ve topluma yabancılaşmamış bir kuşak yetiştirmeyi ilke edindiğine inandığım KKTC üniversitelerinden, Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olan Bursa’da temsilciliği bulunmayan, Lefke, Girne Amerikan ve Uluslararası Kıbrıs Üniversiletelerinin temsilcisi olmak arzusundayım. Eğitimci, emekli banka müdürü ve aynı zamanda 1974 Kıbrıs Türk Barış Harekatına fiilen katılmış bir gazi olarak 26 yıl sonra bir kez daha Kıbrıs’a KKTC’ne, dolayısıyla sözkonusu üniversitelere faydalı olabilirsem kendimi mutlu addedeceğim. Yardımlarınız olursa sevinirim. Saygılarımla.”

21.11.2001

yukarı

ana sayfa