Make your own free website on Tripod.com

KAYIPLAR SORUNU-SİYASİ BOYUT


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

“Kayıplar” sorununun siyasi boyutu

Kayıplar, Rum Yönetimi'nin, Kıbrıs Türklerini ve Türkiye'yi uluslararası arenada yalnız bırakmak üzere kullandığı propaganda materyallerinden biridir. (Aslında bu gerçek, 1977 yılında, bizzat Makarios tarafından itiraf edilmişti. Denktaş ile Makarios arasında, 27 Ocak-12 Şubat 1977 tarihleri arasında gerçekleştirilen zirvede, Denktaş'ın,"Kayıp ailelerine gerçeği söyleyiniz. Niye propagandayı gerçeklere tercih ediyorsunuz" sözleri üzerine Makarios;"Bana propagandadan başka silah bırakmadınız" sözleriyle cevap verir. )

Kayıplardan söz edilirken, özellikle 1963-1974 olmak üzere, Kıbrıs Türklerinin kayıpları ile, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasındaki Rum kayıplar kastedilmek- tedir. Ancak Rum Yönetimi, bu konuyu da, propaganda amacıyla kullanmayı başarmıştır. >1>

"Ulusal Konuları Tanıtma Merkezi" adıyla oluşturulan örgüt, "kayıplar" sorununu enternasyonalize etmek için, ada dışında yaşayan Rumlar da dahil tüm güçleri seferber ederek çalışmış, bu amaçla imza kampanyaları bile düzenlemiştir.

Özellikle insani konuları kullanarak Türkiye'yi uluslararası forumlarda sıkıştırma yöntemini kullanan Kıbrıs Rum Yönetimi, 15 Temmuz 1974 Nikos Sampson Darbesi ve bu darbe sonrası çıkan çatışmalarda ölen ve kaybolan Rumları da, "İstila sonucu kaybolanlar" listelerine dahil etmekte hiçbir mahzur görmemiştir. (Rum Yönetimi'nin bu propaganda çalışmaları sonucunda Amerikan kongresi, Rum asıllı beş vatandaşının akıbetini araştırmak üzere, biri Lefkoşe'nin Rum kesimi, diğeri de Washington'da olmak üzere iki büro açar. Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin görevlendirdiği insanlar bu bürolara gelerek, paralı ilanlarla kayıpları aradılar.)>2>

Lefkoşe Mezarları papazı Papatsestos'un itirafları, Akel Genel Sekreteri'nin açıklamaları, sanki hiç yapılmamış gibi; darbe sırasında ölen Rumlar da, Barış Harekatı kayıpları listelerine konulmuş, sonra da gerçeğin ortaya çıkmasını önlemek için Kayıpları araştırma komitesinin çalışması sürekli engellenmiştir.

22 Ocak 1996 tarihli Rum basın haberlerine göre, Komitede Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri adına görev yapan Kızılhaç Temsilcisi Paul Wourth görevinden ayrılma kararı almış ve bu kararını Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'e iletmiştir. Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'in partisi DİSİ yanlısı Alithia Gazetesi konu ile ilgili olarak şu satırlara yer vermektedir:

"Wourth, Kıbrıs'ta bulunduğu süre içerisinde başta Kayıp Yakınlarıyla Ulusal Dayanışma Komitesi Başkanı İkonomos Hristoforos'un saldırısı olmak üzere pek çok saldırıya maruz kaldı. BM bu saldırılardan rahatsız oldu. BM, Wourth'un yerine başka birisini atamayarak kayıp akibetlerinin araştırılması konusunda durgunluğa sebep olabilir veya kayıplar konusunda Wourth kadar bilgili olmayan bir başka şahsı atayarak komitenin işlevini azaltabilir."

Alithia Gazetesi, Wourth'un gidişinden rahatsız olmaktadır ama bir gerçeği daha açıklamaktadır. Alithia'nın haberine göre, Klerides, seçildiği yıl olan 1993 yılında BM Genel Sekreteri'ne bir mektup göndererek Wourth'un kayıp yakınlarının güvenini kazanamadığını öne sürer ve Wourth'un görevinden alınmasını ister.

1994 yılı kayıpları araştırmakla görevli komite bu baskı ile çalışmasına devam eder. Rum Yönetiminin komite üzerindeki bu baskısı, Rum basınıyla da desteklenmiştir. Hemen her hafta bir haber, bir iddia, bir saldırı ile konu sürekli gündemde tutulur. 1995 yılı sonuna gelindiğinde, Üçlü kayıplar komitesindeki Kızılhaç temsilcisinin ısrarları üzerine Rum tarafı sıkışır. Rum Başsavcı, İncelediği 487 kayıp dosyasından 220'sini zayıf olarak nitelendirir. Yine dosyada ismi geçenlerden 89'unun da ölü olduğunun kanıtlandığını açıklar (30 Eylül tarihli Rum basınından)

28 Ekim tarihli Simerini Gazetesinin haberine göre ise; Omorfo (Güzelyurt) Rum Kültür Kolu bir basın toplantısı düzenleyerek 1619 kişilik kayıp şahıs listesinde yer alan Kostakis Kentonis adlı Rum'un mezarının, Yunan askeri mezarlığında bulunduğunu, hatta ailesince mezar başında dini tören yapıldığını, buna rağmen Kentonis'in isminin kayıplar listesine konulduğunu açıklar.

12.10.2000

Yukarı- Kayıplara dön

Ana Sayfa