Make your own free website on Tripod.com

Kimlikle Seyahat Genelgesi


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğAYŞE İNGİLTERE'DE
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.



    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

KKTC’ni Nüfus Kağıdı ile ziyaret konusunda uyarı;

Nüfus Cüzdanı dışında başka tür kimlikle KKTC’ne geçiş yasak

KKTC`ne 3 ayı aşmayacak seyahatlerde, nüfus cüzdanı veya pasaport dışında başka kimlik belgesinin kullanılamayacağı, 3 ayı aşacak seyahatlerde ise pasaport kullanılmasının zorunlu olduğu bildirildi.

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan imzasıyla yayınlanan genelgede, 12 Haziran 1991 tarihinde, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan anlaşmayla KKTC vatandaşlarının Türkiye`ye, Türk vatandaşlarının da KKTC`ye ne şekilde seyahat edeceklerinin belirlendiği kaydedildi.

Genelgede, anlaşma hükümleri gereğince, KKTC`de en fazla 3 ay ikamet edecek Türk vatandaşlarının, hudut kapılarında pasaport yerine nüfus cüzdanı ibraz ettiği, giriş-çıkış kayıt işlemlerinin nüfus cüzdanı esas alınarak yapıldığı anımsatıldı.

Hudut kapılarında, giriş-çıkış işlemlerinin yapılmasının, gerek 5682 sayılı Pasaport Kanunu`nu 2. maddesi gereği, gerekse ilgili genelgelerin amir hükümleri doğrultusunda yasal bir zorunluluk olduğunun belirtildiği genelde, şöyle denildi:

``Bununla birlikte, herhangi bir şekilde giriş-çıkış işleminin yapılmaması, görevli personel hakkında hukuki ve cezai sorumluluklara yol açmaktadır. Son dönemlerde hudut kapılarımızdan intikal eden bilgilerden, KKTC`ye 3 aydan daha az süreli kalmak şartı ile seyahat eden vatandaşlarımızdan, özellikle üst düzey resmi görevli olduğunu beyan eden şahısların, ilgili kanun ve emirlere rağmen nüfus cüzdanı yerine sürücü belgesi, kurum kimlik belgesi veya kimlik olarak kullanılan herhangi bir belge ile geçmek istedikleri, bu nedenle hudut kapılarımızda yasalar gereği görevini uygulamakla mükellef olan görevlilerimizin zor durumda kaldıkları ve istenmeyen tartışmaların yaşandığı, ayrıca vatandaşlarımızın mağdur kaldıkları anlaşılmaktadır. Bu itibarla, KKTC`ye 3 aydan daha fazla süreli kalmak üzere seyahat edecek personelin, pasaport ile 3 aydan kısa süreli gidiş gelişlerde, pasaport veya nüfus cüzdanı dışındaki kimlik belgeleri ilgili anlaşma gereğinde geçerli olamayacağından, hudut kapılarında istenilmeyen tartışmaların meydana gelmesini önlemek üzere 3 aydan kısa süre ile KKTC`ye giden personelin, nüfus hüviyet cüzdanı ile seyahat etmeleri hususunda bilgilendirilmesini arz ve rica ederim.``

yukarı

ana sayfa