Make your own free website on Tripod.com

Kıbrıs İzlenimleri-2


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğAYŞE İNGİLTERE'DE
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

Geçtiğimiz Kasım'da webmaster'imiz oğlum Oğuz Çetin'in yedeksubaylık kurası için Kıbrıs'ı ziyaret etmiştim. (Tabii kuradan boş çekince Çavuş oldu, süre kısaldı. Kıbrıs'ta askerlik süreleri Türkiye'den farklı. Türkiye'de çavuş olsaydı süre 8 ay olacaktı; Kıbrıs'ta ise  çavuşluk 16 ay)

Oğuz, temel eğitimini tamamlayıp kurasını çekip Cumhurbaşkanlığı'na gittikten sonra ancak bugünlerde kendisini ziyaret edebildik. Biz karı-koca 12 günlük kısa bir tatil yaparken Oğuz Çavuş da ana-babasını görme şansına sahip oldu.

anababaoguz.jpg (28644 bytes)

Yaklaşık altı aylık aradan sonra olumlu diyebileceğim gelişmeler az. Eskiye göre kötüye giden konulara sanki daha fazla gibiydi..  TRT misafirhanesi ise, bir misafirhaneden çok aile ortamı gibiydi. Lefkoşa Misafirhanesine vardığımız gün Yaşar'larda mantı vardı. Bir gün balığa çıkmadan hanımların kısır partisine katıldık. İbrahim Gürkan Sarı'nın eşi işe başlamış. Gökberk sayesinde kirve de sayılırım. Sarı ailesiyle arastada bir akşam geçirdik. Şöför Yahya'larda beş çayı... Yahya çocuklarıyla sıcak bir yuva kurmuş. Kıbrıs bürosu idari işler şefi Sabri, sağlık açısından, iyi durumda değil onlarda beş çayı. Kısaca TRT Kıbrıs Bürosu çalışanlarının oluşturduğu iyi bir atmosfer var... Ancak isterseniz günlüğümün sayfalarını çevirmeye başlayalım:

27 Mayıs Cumartesi:

Ankara'dan özel araçla yola çıkış.. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkentini güney illerine bağlayan çok kötü bir yol   ve tamir halindeki otoyol. Otoyolda can güvenliği kalmamış. Zirveden Pozantıya iniş yolu kapatılmış ve rampanın tek şeridi inişe tahsis edilmiş. Kontrol yok. Kamyon geçmeye çalışan bir kamyon iki şeride düşürülmüş yolu iptal ederken inişteki aceleciler de kendilerine tahsis edilmiş tek şeritten dışarı çıkarak hem kendilerini hem de karşıdakileri büyük tehlikeye sokuyor. Yoldan 156 Trafik jandarmayı aradık. Adana çıktı bize Pozantı Jandarma'nın telefonunu veriyor... Yani kısacası bir facia bekleniyor.

Akşamüzeri Taşucu Limanına vardık. Kıbrıs için ihtiyaç duyulabilecek son şeyleri aldık. Kıbrıs'a araba ile gitmek isteyenler sadece bilet parasını öğrenmesin. Diğer işlemlerle çıkış maliyetini tam öğrensin.

Bu arada bavulcuların azlığı da dikkati çekiyor.

Neyse işlemleri bitirdik Fergün'ün bir gemisine bindik. Bize Güniz bileti kesildi ama başka bir feribota aktarıldık. Ne zaman hareket edeceğimizi sorduk. Gece en geç saat 01'de denildi ama 03'te ancak hareket edebildik. Sebep de yanımızda demirlemiş Canbulat Feribotu...

28 Mayıs Pazar

Geceki gecikme nedeniyle sabahleyin biraz geç saatte limana girdik. Limanda işler fazla uzamadı. Tam bu sırada Oğuz Çavuş aradı, nerede olduğumuzu sordu ki Limandan çıkmak üzereydim.

Oğuz Çavuş bizi sabah kahvesine davet etti. Yarım saatlik bir Girne-Lefkoşa yolculuğunun ardından Kahvelerimizi içtik ve TRT misafirhanesine geçtik.

Yol yorgunluğunu atmak için kısa bir molanın ardından Dış Basın Birliği'ne uğradım. ancak meslektaşlarımdan kimseyi bulamadım. Ne de olsa günlerden Pazardı.

29 Mayıs Pazartesi:

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Uğur Karagözlü'yü ziyaret ettim.

Geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye'nin Lefkoşe Büyükelçiliği'ni de ziyaret ederek Basın Müşaviri Leyla Yaratan hanımefendi ile görüşmüş, Büyükelçi Ertuğrul Apakan'a nezaket ziyareti için randevu talebinde bulunmuştum. Ancak Sayın Büyükelçi'nin yoğun temasları nedeniyle bir türlü görüşme fırsatı olmamıştı. Bu kez Leyla hanım yoktu ve Türkiye'den üç bakanın ard arda ziyareti nedeniyle, nasıl olsa görüşme talebim kabul edilmeyecek düşüncesiyle bir zamanların top arkadaşım olan sayın büyükelçiden randevu talebinde bulunmadım

Sıra Başbakanlıkta. Nurper Moreket ve 2000'in ilk üçüzlerinin annesi Leman Aslım ve diğer arkadaşları ziyaret. Başbakan Derviş Eroğlu, rahatsızlığı nedeniyle, Jasmin Court otelinde istirahat halinde olduğu için kendisini ziyaret edemedim.

Öğleden sonra Dış Basın Birliği'nde Metin Çatan ve Teoman Turan arasında ciddi bir tavla maçı olduğunu duydum ve gittim. O gün Metin Çatan şanslıydı ve hem Teoman Turan'ı hem de selefim İbrahim Gürkan Sarı'yı yendi.

30 Mayıs Salı:

Bugün Oğuz Çavuş izinli çıkacak. (Önce evci izni, ardından bir günlük mükafat izni) Bu nedenle fazla açılmadım. Lefkoşa Surlariçinde rahmetli Alparslan Türkeş'in doğduğu evin de olduğu bölgede foto safariye çıkmakla yetindim. (Fotoğraflar bölüm sonunda)

31 Mayıs Çarşamba:

Oğuz Çavuşla birlikte Mesut Günsev'i ziyaret ettik. Ardından Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastahanesi Başhekimi Zeka Mahirel'e gittik. Kimileri şikayet etse de iyi dost. Devletin unuttuğu, yok saydığı, hatta Sağlık Bakanı'nın yetkilileri ile bir araya gelmemek için doğru dürüst gitmediği bir hastahanede ekip olarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Ancak Zeka'nın odasında bir pano var ve bu panoda hemen her hafta yeni birkaç deyiş yayınlanır. Bazen bir filozoftan alıntı, bazen argoya kaçan felsefi deyişler.... (Yetkililer bu panodaki deyişlerden alınmış olabilir mi acaba? Ama biz bu sayıdan itibaren Editörden sayfasında Zeka'nın panosundan diye bir köşe açacağız. Ziyaretiniz halinde okuyabilirsiniz.)

Öğleden öncesi son ziyaret KKTC'nin en büyük internet erişim sağlaycısıcsı COM TECH'in sahibi Hilmi Kansu'yu ziyaret ettik. KKTC'nin tek portalını hizmete sokma hazırlığında. Kıbrıs Telefon rehberini de yenileyeceklerini öğrendik. Benim Kıbrıs kitaplarını CD'ye kaydetmemi önerdi. CD ile kitap satışına yardımcı olacak.

Öğleden sonra Gazi Magosa Maraş Ordu evine gidiş. Deniz sezonunu açtık. Su biraz soğuk gibi geldi ama güzelliğine diyecek yok. Yaklaşık iki haftalık Kıbrıs seferinin tek deniz sefası oldu.

1 Haziran Perşembe:

Oğuz Çavuş'u birliğine bıraktık.

Bugün balık günü... Hanımlar TRT'nin bahçesinde kısır partisi veriyor. Biz de Yaşar ve Abdullah Azizoğlu ile balığa gitmeye karar verdik.

Yaşar'ın deyişiyle Abdullah denizi hiç beğenmez (ama denizden de hiç ayrılmaz). Girne'de buluştuk, denizin çok sakin olduğunu balık çıkmayacağını söyledi. Ne de olsa en usta o... Abdullah ne derse o! İyi dedik, "madem öyle gölete gidelim" Abdullah Göleti de sevmez ama Ankara'dan misafir gelmiş, onu geri çevirecek değil ya... Sonunda orta yolu Yaşar buldu. Geçitköy Göleti'ne gidelim. deniz değişirse yolda denize yöneliriz....

Abdullah Azizoğlu (Solda), Yaşar Suvat (Sağda)

Yaşar'ın öngörüsü gerçekleşti ve Girne Güzelyurt yolunda denizin biraz dalgalanması sayesinde denizde karar kıldık...

Hava kararana kadar avlandık. Ne mi bulduk? Abdullah bir balık yakaladı, Yaşar biri daha büyük olmak üzere iki balık. Ben mi? Sıfır çektim!

2 Haziran Cuma:

Dışişleri ve Savunma Bakanlığı'nda Sabahattin Egeli'yi ziyaret ettim. Sohbetine doyum olmayan bir Batı Trakyalı. Aslında yıllardan beri Kıbrıs'ta yaşamaktan Batı Trakyalılığı kalmamış ama bunu kendisine söylemeyin sizi vurabilir.

Dış Basın Birliği'nde yemeğine tavla maçları var.. Bir zamanlar biz bir tavla turnuvası düzenlemiş ama bitirememiştik. Şimdiki tavlacılara bakıyorum da Dış Basın Birliği, ada çapında ciddi bir tavla turnuvası düzenleyebilir. (Düşünce Üretim Merkezi (DÜM) çalışmaya başladı bile Teoman... Tavla Turnuvası'na BM Barış Gücü'nü ve gelirlerse Rumları da davet edersiniz, olur size bir uluslurarası turnuva... Ortaya konacak ödül için sponsor bulabilirsiniz. Mesela EKTAM, mesela Safa içkileri)

3 Haziran Cumartesi:

Belediye Pazarına (Bandabulya) sefer... Pazar hiç değişmemiş. Hafta sonları Kıbrıs'ın tüm tanıdık simalarını görebilirsiniz.. Semavi Aşık değişmemiş. Pazar içindeki tavukçu marketinden dünyanın her yeri ile haberleşiyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde tanıdıklarına e-mail atıyor. Beni de listesine aldı. İngilizce de olsa, düzenli olarak e-mail gönderecek.

Çarşı dönüşü Özkan Zeki'ye rastladım. Durumundan şikayetçi. İş yok. Kıbrıs'ta yayınlanan  gazetelerden biri çarşı-pazar röportajında Özkan Zeki'ye sormuş o da cevaplamış;"Günlerce siftah etmeden dükkan kaparım. Ama hiç olmazsa dostları göreyim diye dükkanı açık tutarım"

4 Haziran Pazar:

Girne turu yaptık.

5 Haziran Pazartesi:

Dış Basın Birliği'nde Hürriyet ve CNN Türk'ün Kıbrıs Temsilcisi Hüseyin Alkan'la karşılaştık. Pek morali yerinde değildi. Eşinin belinden ameliyat olması hemen hemen kesinleşmişti. Bugünlerde İstanbul'da ameliyat olacak. Hüseyin'e sabır, eşine de acil şifalar dileklerimi ilettim.

Akşam da Sarı ailesi ile Çetin ailesi    Arasta'da idi. Ocakbaşından ayrıldıktan sonra kendi yerini açan Yusuf'un yerinde akşam yemeğine çıktık. Gökberk bir anda restoranın sevgilisi oldu. İGS "abi kusura bakma ilgilenemedik" diyor ama elinden geleni de yaptı. Eşi çalışıyor. İbrahim sabahleyin 6 aylık oğlu Gökberk ile birlikte eşini işe bırakıp Gökberk'le dönüyor.

6 Haziran Salı:

Oğuz bu akşam yine evci çıkıyor. Bu akşam son kez birlikteyiz. Oğuzun birliğinden dönüşünün ardından Sabri'lerde akşam çayına indik.

7 Haziran Çarşamba:

Ankara'ya dönüş.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin rahmetli Lideri Alparslan Türkeş'in doğduğu ev. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında gördüğümüzde ev boyanmıştı. Şimdi boya akmış, bayraklar rüzgardan duvarın üzerine ters dönmüş, duvarlar ilgisizlikten yıkılacak durumda

Alparslan Türkeş'in doğduğu ev

Alttaki fotoğraf ise Türkeş'in doğduğu evin duvar komşusu Eski Eserler Dairesi tarafından restore ediliyor.

Alparslan Türkeş'in doğduğu eve komşu ev... Restore ediliyor...

İlgisizlik denilse, kimi kime şikayet edeceksiniz?

19.09.2000

yukarı

ana sayfa