Make your own free website on Tripod.com

Titina Loizidu dosyası-6       ÖZEL DOSYALAR


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

"TC aleyhine 200 başvuru"

Avrupa Konseyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Luriovs Vildhaper; Kıbrıs'ın Türkiye aleyhindeki 4'üncü hükümetlerarası başvurusunun dinlenmesi sırasında, görüşmenin bir bölümünü Titina Loizidu konusunda ortaya konulan konuların oluşturacağını söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Rumlar'ın Türkiye aleyhine yaptığı 200 başvurunun beklemekte olduğunu da söyleyen Vildhaper bir soruyu yanıtlarken, "Türkiye'deki bir kısım yargıcın", Mahkeme kararının derhal uygulanmasını desteklediklerini iddia etti ve Avrupa Konseyi'ne üye bütün ülkelerin, kararın uygulanmasından yana tavır koymalarını umduğunu belirtti. Vildhaper, Mahkeme'nin, insan haklarıyla ilgili Avrupa Sözleşmesi ilkelerinde hiçbir aşınmayı kabul etmeyeceğini de belirtti ve "mahkeme, mevcut yasaları hayata geçirmekte kararlıdır"dedi. (26.1.2000. Simerini

"Türkiye aleyhine başvurular"

Titina Loizidu’nun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye aleyhinde açtığı davayı kazanmasından sonra kişisel başvurularda artış gözlendi.

Yurt dışında yaşayan 3 "Lefkonuk" (Geçitkale) kökenli Rum da önceki gün Loizidu'nun yolunu izlemeye başladı. Türkiye aleyhine başvuruda bulunan 3 Dış Rum'un avukatı Nikolas Angelides, hedeflerinin, Titina Loizidu'nun yolundan giderek, Türkiye'nin Kıbrıs'ta İnsan Hakları ihlal ettiği konusunu enternasyonalize etmek olduğunu söyledi. (23.1.2000.Simerini)

"Geçitkale aleyhinde Rum başvurusu"

Yurt dışında yaşayan 3 Rum Avrupa Konseyi İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurarak, başvurunun kabul edilmesi halinde Türkiye'yi bu kez de "Lefkonuk" (Geçitkale) Havaalanı konusunda sanık sandalyesine oturacaklar. İkisi kadın biri erkek 3 davacı, "Geçitkale'deki arazileri üzerine askeri havaalanı inşa edildiği ve mallarını kullanmalarına izin verilmediği" savıyla mahkemeye başvuracaklarını belirttiler. Londra'da yaşayan Adriani Kacifili, ABD'nin Floransa Eyaleti'nde yaşayan Androniki Hr. Veukas ve Avustralya'nın Melbourne kentinde yaşayan Yorgos Nikola Haciyanni başvurularını 21 Ocak'ta yapacaklar.

Davacıların Rum avukatları Ahilleas Dimitriades ve Nikolas Angelides Haber Ajansı KYPE'ye yaptıkları açıklamada, davaları Titina Loizidu davasındaki ilkeler temelinde yürüteceklerini söylediler. (18.01.2000 Politis)

(Okurlara bilgi notu: Kıbrıs Rum basınından alınan haberlerde özellikle değişiklik yapılmamaktadır. Böylece Rum'un olaya bakışını olduğu gibi vermeyi amaçlamaktayım. Türk basınının olaya gösterdiği ilgiye -daha doğrusu davayı görmezlikten gelişine- karşın Rum tarafının konu üzerindeki ısrarlı yaklaşımı da açıkça görülecektir.)

SON