Make your own free website on Tripod.com

RAHMİ KOÇ, KIBRIS TÜRK'ÜNÜ YİNE KIZDIRDI


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

  Haberin Rum basınındaki yankıları

Türk tarafındaki tepkiler

Siyasilerin açıklamaları

Denktaş, soğukkanlılık tavsiye etti

Rahmi Koç'un olaya ilişkin ek açıklaması

Ünlü işadamı Rahmi Koç’un, Moskova’da Ramstore’un üçüncü alışveriş merkezinin açılışı nedeniyle düzenlediği basın toplantısındaki sözleri Kıbrıs’ta bomba etkisi yarattı. Koç’un “Rumlar, Avrupa Birliği’ne girerlerse Kıbrıs Türkleri Avrupa Birliği Pasaportu almak için Güney’e geçecekler” mealindeki sözleri KKTC’nde tepkiye neden olurken Rum kesimi haberi sevinçle yorumladı.

Haberin Rum Basınındaki Yankısı

ALİTHİA: Büyük Türk İşadamı Kıbrıs'ta Kıbrıslı Türk Bulunmadığını Savunuyor - Sadece Kuzey Kıbrıs Rumlar'ı - İşgal Bölgelerinden YığınlaTepki.

HARAVGİ: Rahmi Koç; Türkiye Kıbrıs Sorunu Çözümsüz Kaldığı Sürece AB'a Giremeyecek.

POLİTİS: 'Kıbrıslı Türkler Elendir!' - İşadamının Demecinden Türkiye'de Şok, İşgal Bölgeleri ve Türkiye'de Yığınla Tepki." (yukarı)

Türk Tarafındaki Tepkiler

Kıbrıs Milli Koordinasyon Komitesi Türkiye’nin önde gelen işadamlarından Rahmi Koç’un yaptığı bir konuşmada, Kıbrıslı Türkler’den “Türk zannettiğimiz Kıbrıslılar” diye söz etmesini talihsiz bir beyan olarak değerlendirerek şiddetle kınadı.

Komite Başkanı Yakan Cumalıoğlu, son dönemlerde KOB’daki dayatmalara paralel milli duygudan uzak bazı ifadelerle karşılaştıklarını, özellikle “milli duyarlılıktan yoksun işadamlarından bazılarının” Kıbrıs’ın Türkiye’ye ekonomik ve siyasal “ayakbağı” olduğu yönündeki ifadelerinin Türk milletini rencide ettiğini kaydetti. “

Cumalıoğlu: “Venizelos gemisiyle Karadeniz’i Pontus gölü yapma gayretlerine, Ruhban okulu ve Patrikhane’ye gösterilen saygı ve muhabbetin Kıbrıs Türk toplumundan da, anavatan Türklüğü’nden de esirgenmemesini bekleriz. Maksadını aşan bu sözlere hassasiyetimiz hakkımızdır. Türk vatanı bölünmez bir bütündür. Türk Kıbrıs bu bütünün ayrılmaz parçasıdır” dedi.

Mücahitler Derneği

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamayla talihsiz açıklamasıyla Kıbrıs Türkleri'ne hakaret eden Rahmi Koç'u protesto etti ve Kıbrıs Türkleri'nden özür dilemesini istedi. Dernek ayrıca özür dilenmemesi durumunda Koç Holding mamülü her türlü mal ve hizmetin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Açıklamada "Koçlar'ın dininin, imanının ve milliyetinin bedeli, maddiyatla ölçülebilir. Türkiye'nin AB üyeliğinden daha çok maddi çıkar hesabı da yapabilirler. Ancak Türkiye'nin Kıbrıs, Ege, Kafkaslar ve Ortadoğu dahil ulusal çıkarlarını gözetmeyecek koşullarla gireceği bir AB üyeliğinden ne Koç'lar ne de Türk milletinin kazançlı çıkmayacağı aşikardır" denildi.

Kamu-Sen ve Baf Türk Birliği’nin tepkisi

Kamu-Sen Genel Başkanı Ali Özakalın ve Baf Türk Birliği Genel Sekreteri Venhar Keskin yaptıkları açıklamalarda Koç’u kınadılar. Özakalın açıklamasında, Koç’u kınayarak, 1940’lı yıllarda İngiliz sömürge yönetimini ve 1950’li yıllarda Rumlara karşı adada varolma mücadelesi vermiş bir toplum için sarfettiği sözlerin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini kaydetti. Özakalın, KKTC halkının, Türkiye’nin sayılı işadamlarından Rahmi Koç’tan beklediğinin ambargolar altında inleyen, ülkeye yatırımlar yaparak istihdam sahaları açıp, ambargolar zincirini kırmak olduğunu, Koç’a yakışanın da bu olacağını belirtti.

Keskin de açıklamasında, Koç’u sözlerinden dolayı şiddetle protesto ettiklerini belirterek, Kıbrıs Türkü’nün Yüce Türk ulusunun ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı. Kıbrıs Türkü’nün çok zor şartlar altında verdiği mücadelenin bunun delili olduğunu kaydeden Keskin, Koç’un “Maddi çıkarlar peşinde koşmasının ve Haçlı hayranlığının, Türk tarihini bilmemesine mazeret teşkil etmeyeceğini” savundu.

İş Adamları Derneği

İş Adamları Derneği, iş adamı Rahmi Koç’un “Güney Kıbrıs Kuzeysiz AB’ye girerse, kuzeydeki bütün Rumlar, Türk zannettiğimiz Kıbrıslılar hepsi Güney’e gidecektir” şeklindeki açıklamasını “talihsiz” diye niteledi. Açıklamada, “İnanıyoruz ki Sayın Koç, Türkiye-Yunanistan arasındaki sorunların çözümü için, bizim de takdirle izlediğimiz çabalarına ayırdığı vaktinin küçük bir bölümünü Kıbrıs sorununu daha ayrıntılı incelemeye ayırabilseydi, daha sağlıklı bir yaklaşım içinde olabilirdi” görüşüne yer verildi.                                         (yukarı)

Siyasilerin açıklamaları;

UBP’nin Tepkisi

Ulusal Birlik Partisi, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Rahmi Koç’un Kıbrıs Türkleri için kullandığı “Türk zannetiğimiz Kıbrıslılar”sözünden duyduğu üzüntüyü ifade ederek bunu protesto etti.

UBP Genel Sekreteri Vehbi Zeki Serter, Kıbrıslı Türklerin atalarının Türk olup olmadığının halen korunmakta olan Osmanlı Arşivi’nde ve KKTC’nin Milli Arşivi’nde görülebileceğine işaret ederek , “Sayın Koç tüm zamanını para kazanmaya hasretmek yerine haklarında söz söyleyeceği topluluklar için doğruları ifade edebilmesi açısından bu arşivleri inceleyebilirdi” dedi.

Akıncı’nın Tepkisi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı, işadamı Rahmi Koç'un Kıbrıslı Türkler'den "Türk zanettiğimiz Kıbrıslılar" şeklinde söz etmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek bu hatanın Koç tarafından yapılacak bir açıklamayla derhal düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Akıncı, "KKTC'de Kıbrıslı Türkler'in yaşadığını herkes biliyor. Bu Kıbrıs Türk halkı için beyan edilen sözlerin Sayın Koç'un ağzından çıkabileceğine inanmak istemiyorum o nedenle bir düzeltme bekliyorum. Yani 'bir yanlış anlaşılmadır bu ben böyle söylemedim, mesajım bu değildi demesini' bekliyorum" dedi.

Mustafa Akıncı, "Eğer Koç 'Kıbrıs'ta bir çözüm olmadan Rum tarafı AB'a alınırsa adadaki Türk varlığı zarara, zaafa uğrayacak ve göç olacak' diyorsa bunu zaten ben de söylüyorum. Bu spesifik konuda ondan farklı düşünmüyorum. Güney Kıbrıs'a gitmez Kıbrıslı Türkler ama AB üyesi diğer 15 ülkeye gidebilirler" dedi. Koç'un göç bağlamı dışında, basına yansıdığı şekilde sözler sarfetmesini ise kabul etmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Akıncı, "Böyle değerli bir işadamı nasıl olur da bu türde, kendi değerini düşürecek bir yaklaşım sergiler. Bunu anlamakta zorluk çekiyorum" şeklinde konuştu. Mustafa Akıncı, şöyle devam etti: "Türkiye'den 2.5-3 milyon Türk bugün Almanya'da yaşıyor. Türk olmadıklarından mı gittiler bir AB ülkesine? Hayır. Böyle bir durum yok. Almanya'da yaşayan Türkler de sapına kadar Türktürler, Türklüklerinden hatta geleneklerinden hiçbirşey kaybetmeden yaşam savaşını sürdürüyorlar, ama daha iyi bir gelecek her zaman insanoğlunun bir arayışıdır ve bunu yadırgamamak lazım. İnsan daha iyi bir yaşamı ister.. Daha iyi bir yaşamı, daha rahat koşulları arzular. Hele hele ülkedeki ekonomik şartlar da buna müsade etmiyorsa o zaman daha iyiyi başka bir yerde arar. Ekmek neredeyse vatan ordadır sözünü yabana atmamak lazım"

Başbakan Derviş Eroğlu

İşadamı Rahmi Koç’un, Kıbrıs Türkü’nün Türklüğü’nden şüphe eder şekildeki açıklamalarını eleştiren Başbakan Derviş Eroğlu, “Türklerin Anadolu’ndan gelen has Türkler olduğunu söylemeye gerek yok. Biz hepimiz Türk olduğumuzu biliyoruz. Türklüğümüzden zerre kadar şüphe etmiyoruz. Türklüğümüzden şüphe etmeye de kimsenin hakkı yok” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türkü’nün Türklük uğruna Kıbrıs’ta mücadele verdiğini vurgulayan Eroğlu, 1571’de Kıbrıs’a aktarılan ataların vatan yaptığı Kıbrıs topraklarını bir kere daha düşman çizmeleri altında çiğnetmeme kararlılığı içerisinde yıllardır direnilmekte olduğunu kaydetti. Başbakan Eroğlu, “Yokluklar içerisinde sürdürdüğümüz bu mücadeleyi bugün bir devletle taçlandırdıktan sonra hala bizim Türklüğümüzden şüphelenenlere şaşarım” dedi.                                    (yukarı)

Cumhurbaşkanı Rauf Denkt

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, basında yer alan haberler üzerine Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç’la bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanı Rauf denktaş, telefon görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, Rahmi Koç’un sözlerinin basına yanlış aksettirildiğini ve bundan üzüntü duymakta olduğunu kendisine ilettiğini belirtti. Denktaş, “Dolayısı ile bu işin büyütülmesinde herhangi bir yarar görmüyorum” dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç’un Kıbrıs Türkü hakkında söyledikleri diye basında çıkan haberleri okuduğunda ilk reaksiyonunun “Sayın Rahmi Koç Avrupa Birliği hakkında ne düşünürse düşünsün bunları söylemiş olamaz” olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, “Bugün kendisiyle temas ettim. O da aleyhine çıkmış olan yazılara ve söylediklerinin yanlış aktarılmış olduğuna üzüldüğünü beyan etti” dedi.

Koç’un kendisine “Ben Rumlar Kıbrıs meselesi hallolmadan Avrupa Birliği’ne girerlerse Kıbrıs Türkleri de mecbur olacaklar, Avrupa Birliği pasaportu almak için Güney’e geçecekler. Bu da Türkiye açısından büyük sıkıntılar yaratacak’ anlamına gelmesi gereken sözler söyledim. Basında bunların nasıl yansıtıldığını izleyemedim. Ama doğan reaksiyonu görünce büyük bir yanlışın olduğunu anladım. Telefon ettiğiniz için teşekkür ederim” dediğini açıklayan Cumhurbaşkanı Denktaş, dolayısıyla bu işin büyütülmesinde herhangi bir yarar olmadığını söyledi. Denktaş şöyle konuştu:

“Avrupa Birliği’ne hangi şartlarda girelim? Kıbrıs’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi konusunda engel olup olmadığı tartışılan konulardır. Herkesin kendisine göre bir düşüncesi vardır. Bunlar hakkında fikir yürütmek başkadır. Ama esas olan sayın Rahmi Koç’un Kıbrıs Türkleri’ne hakaret etmediği ve kendisine atfedilen sözleri söylemediğidir. Bunun bilinmesinde yarar görüyorum.”    (yukarı)

Rahmi Koç’un Açıklaması

İşadamı Rahmi Koç, KKTC kamuoyunda büyük tepkiye neden olan "Türk zannettiğimiz Kıbrıslılar" ifadesiyle Kıbrıslı Türkleri değil de KKTC'de yaşayan Rumları kastettiğini söyledi.

Rusya'da yaptığı açıklamasının sadece bir bölümünün KKTC'ye ulaşmasından dolayı yanlış anlaşılmalara neden olduğunu belirten Koç, "eğer Kıbrıs Rum Kesimi, KKTC olmadan AB'a katılırsa o zaman KKTC'de yaşayan Rum kökenli vatandaşların güneye gidebileceğini ifade ttim" dedi.  Rahmi Koç’un yaptığı yazılı açıklama şöyle;

"Ramstore’un üçüncü alışveriş merkezinin açılışı münasebetiyle bulunduğumuz Moskova’da 19 Ocak 2001 günü bir basın toplantısı düzenledik. Bu toplantıda Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği ile ilgili gelen bir soruyu cevaplarken Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunamadığı takdirde Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne alacaklarını zannetmediğimi söyledim. Bu durumda eğer Kıbrıs Rum Kesimi Avrupa Birliği’ne alınırsa ve eğer Kıbrıs Rum kesimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmadan Avrupa Birliği’ne katılırsa o zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan Rum kökenli vatandaşların güneye gidebileceklerini ifade ettim. “Türk zannettiğimiz Kıbrıslılar”dan kastımız bu tür Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan Rum kökenli vatandaşlarımızdır. Aynı basın toplantısında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmen tanınmaması nedeniyle her türlü ekonomik ve sosyal sıkıntıları da yüklenmek zorunda kaldıklarını” ifade ettim. İthalat ve ihracatın Türkiye üzerinden yapıldığını, uluslararası spor müsabakalarına katılamadıklarını ve dünyadan dışlandıklarını söyledim. “Bu bölgede yaşayan insanların normal bir düzene kavuşmaları için ille de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Türkiye’nin 82. Vilayeti haline mi getirmek lazım? Doğru olan bu mudur?” diye sordum. İfadelerim bu yönde iken sanıyorum Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ulaşan basın toplantısı metninde söylediklerimin bir kısmı yer almış, bir kısmı da yer almamıştır. Dolayısıyla ne yazık ki bir kısım yanlış yorumlamalar yapılmıştır. Türkiye’nin milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir topluluğun bir ferdi ve bir yöneticisi olarak böyle bir yanlış anlaşmadan dolayı üzüntülerimi ifade ediyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki vatandaşlarımıza bu vesile ile sevgi ve saygılarımı sunuyorum"

 

30.01.2001

Yukarı

Ana Sayfa