Make your own free website on Tripod.com

dünü ve bugünüyle Girne

ani3.gif (15574 bytes)

Girne Limanının geçmişinden bir görünüm

Girne Limanı'nın son durumuYabancı gözüyle KKTC
!Devre tatil!

Ana sayfa
e@mail

Girne Limanı
  • Tarih derslerinde medeniyetlerin mezopatamya'da, deniz aşırı ticaretin de doğu akdenizde başladığını öğrenmiştik. Tarihin bu dönemlerinde deniz aşırı ticaretten söz edebilmek için limanların varlığı gerekmektedir.Girne Kalesi'nin havadan görünümü
  • Finikeliler, Romalılar, Venedikliler binyıllar boyu bu adada yaşamışlar... Medeniyetlerin geçiş noktası olan Kıbrıs'ın Girne Limanı, bu tarihe sessiz bir şekilde, tanıklık etmektedir.
  • Girne açıklarında, 1965 yılında, çıkarılan batık gemi (bu gemi, akdenizde çıkarılan en eski batık gemilerden birisidir) Girne Kalesinde Batık Gemi Müzesi olarak sergilenmektedir. Yani tarih boyunca Girne Limanı'nı koruyan Girne Kalesi, bugün de batık gemi müzesine ev sahipliği Girne Limanının eski bir fotoğrafı ve Ağa Cafer Camiiyapmaktadır. Limanın hemen arkasındaki Ağa Cafer Camii, Girne'nin Müslüman ve Türk vasfını vurgularken liman yanındaki Archangelos kilisesi de Halk Sanatları Müzesi ile İkon müzesinin ev sahipliğini üstlenmiş durumdadır.
  • Son yüzyıllarda deniz ticaretinin büyük gemilerle yapılması nedeniyle bir süre önemini yitiren Girne Limanı, bugün yat limanına dönüşmüş ve Doğu Akdeniz'deki en büyük uluslararası yat rallilerinden birinin önemli bir durağı olmuştur. Girne Limanı'nda akşam keyfiBu gelişme sonucu liman yanındaki eski harup ambarları bugünün modern kafelerine dönüşmüştür. Trafiğe kapalı olan bu bölge turistler için çok güzel bir dinlenme ve gezinme alanıdır.
  • KKTC'ni ziyaret edenlerin görmeden dönemeyeceği yer olan Girne'yi ziyaret ettiğiniz takdirde izlenimlerinizi aktarmak istediğiniz takdirde iletişim sayfamız hizmetinizdedir.