Make your own free website on Tripod.com

"ERMENİ SOYKIRIMI" İDDİASI


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

  Ermeni Katliamını belgeleyen doktor raporları

Araştırmacı-Yazar Aytunç Altındal 2 yıllık bir çalışma sonucunda soykırım yapıldığı iddia edilen bölgelerde görev yapan 550 yabancı doktorun kayıtlarına ulaştı. Türkiye'yi sözde Ermeni Soykırımı iddialarıyla uluslararası alanda zor durumda bırakmaya çalışanları köşeye sıkıştıracak belgeler Araştırmacı-Yazar Aytunç Altındal tarafından elde edildi.

Altındal'ın "Ulaşmak için iki yıldır uğraşıyorum" dediği belgeler, 1885-1920 yılları arasında Ermeni nüfusunun yoğunlukta olduğu bölgelerde görev yapan 550 yabancı doktorun hazırladığı defin raporları, reçeteler ve hastane kayıtlarından oluşuyor.

Raporlar, Ermeni Diasporası'nın aksine Ermenilerin Türkler tarafından öldürülmediğini tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Fransız, İtalyan, Alman ve İsviçreli doktorlar tarafından hazırlanan raporlar bir vakıf aracılığıyla kitap haline getirilecek ve BM'ye ve AB Parlementosu'na dağıtılacak. Osmanlı arşivindeki belgeler beğenilmedi Özellikle Ermeniler'in, yok etmek için elde etmeye çalıştığı 1885-1920 yılları arasındaki doktor raporlarırın önemi ne? İşte Altındal'ın ağzından Ermeni Diasprosını köşeye sıkıştıracak belgelerin öyküsü:

"1915 yılında 1.5 milyon Ermeni'nin Türkler tarafından öldürüldüğü tüm dünyaya kabul ettirilmeye çalışılıyor. Biz bu iddiaları çürütmek için Osmanlı arşivlerini ve diğer belgeleri kanıt olarak gösteriyoruz ama Avrupa ülkeleri, 'bunlar size ait belgeler, gerçeği yansıtmıyor' diyerek kabul etmiyor. Bu yüzden Avrupa ülkelerine, uluslararası hukuk çerçevesinde itiraz edilmeyecek belgelerle cevap vermemiz gerekiyordu -ki haklılığımız ortaya çıksın.-"

Ermeniler de belgelerin peşinde Peki uluslararası alanda itiraz edilemeyecek belgelere nasıl ulaşılacaktı? Altındal bu konuda şunları söyledi:

"1885-1920 yılları arasında Osmanlı topraklarında görev yapmış, başta Fransız, Alman, İsviçreli ve İtalyan doktorlar vardı. Bu doktorlar özellikle Ermeni nüfusunun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde çalışmıştı ve hazırladıkları raporlar kendi ülkelerinin Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Hekimler Birliği arşivlerinde duruyordu. O döneme ait itiraz edilemeyecek binlerce rapor ve defin ruhsatı. Eğer bu raporlara ulaşabilirsek Ermeniler'in nasıl öldüğünü yabancı belgelerden de ispatlayabilecek ve iddiaları kendi belgeleriyle yalanlayabilecektik. Ermeniler de bu raporların peşindeydi. Aramızda büyük bir yarış yaşandı. Ancak iki yılın sonunda özel ilişkilerimizi de kullanarak ­şimdi adını veremeyeceğim- bir Avrupa ülkesinde bu belgeleri ele geçirdik."

Altındal belgelerin bir vakıf aracılığıyla kitap halinde basılarak BM ilgili kurumlarına, başta Uluslararası Adalet Divanı'na (ICJ), BM'ye üye 198 ülkeye, AB Parlementosuna ve WHO'ya bağlı tıp kuruluşlarına dağıtılacağını belirterek, "Ermeni Soykırımı iddiası 10 Mayıs'a kadar İsviçre Parlementosu'na getirilecek. Orada oylanmadan önce bu raporun hazırlanması gerek" diye konuştu.

RAPORLARDA NELER VAR?

Ölümlerin çoğu hastalıktan. Altındal, Ermeni soykırımı iddialarını çürütecek bu çok gizli raporların neleri içerdiğini de anlattı:

"Ermeni Diasporasına göre Türkler tarafından öldürüldüğü iddia edilen Ermeniler bu raporlarla belirleniyor ki, hastalık, yaşlılık, kaza ve diğer nedenlerle hayatlarını yitirmiş. Oysa Ermeniler Diasprosu aynı kişilerin Türkler tarafından öldürüldüğü yaygarasını koparıyordu. Örneğin, Urfa'ya bağlı köylerde yaşayan Ermeni ileri gelenlerinden bir kişinin Türkler tarafından işkenceyle öldürüldüğü öne sürülmüştü. Ancak elde ettiğimiz raporlar gösteriyor ki, aynı şahıs yaşlılıktan kaynaklanan hastalıklardan ölmüş. Sonra da çıkıp deniyor ki, bu adamı da Türkler öldürdü."

Türk ordusunun öldürmediği kesin. Altındal, raporlarda öldürülen Ermenilerle ilgili bir kayıt olup olmadığı sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Evet, doktor raporlarına göre öldürülen Ermeniler de var. Ancak bu ölümler ilginçtir, 'Kürt aşiretlerinin darplı saldırıları sonucunda öldürüldü' şeklinde raporlara geçmiş. Bu aşiretler 1923 yılından sonra da İran ve Irak'a göç ettiler. Yani iddia edildiği gibi Ermeniler Türk ordusu tarafından öldürülmüş değiller. Yine Ermeni iddialarına göre 1.5 milyon Ermeni öldürülmüş. Oysa raporlar böyle söylemiyor. Binlerce doktor raporunun ışığında şu görüldü ki, silahlı darp ve öldürmeye teşebbüs eylemleri sonucunda öldürülmüş Türk, Kürt ve Çerkez nüfusunun sayısı silahla öldürülen Ermenilerin sayısından çok daha fazla." (TAK)

 

Geri dön

24.03.2001

Yukarı

Ana Sayfa