Make your own free website on Tripod.com

MAVİ HAÇ'LI BAYRAK


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

Rumların, Kıbrıs Türklerini dışlayarak sahiplendikleri Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı TRT Kıbrıs Bürosunun posta kutusuna bırakılan bayrak.....

"Mavi Haç"lı bayrak

Yıl 1994. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin girişimi çerçevesinde iki toplum arasında Güven Arttırıcı Önlemler Paketi müzakere ediliyor. BM yetkilileri bir gün Rum kesiminde bir gün Türk kesiminde. Türk ve Rum gazeteciler de sırayla –kendilerince- karşı tarafa geçiyor ve görüşmeleri izliyor....

Bir sabah TRT bürosundan çıkarken bina girişindeki posta kutusunda büyük bir sarı zarf gördüm. Kalın bir paket biçimindeki zarfı aldım ve büroya çıkardım. Önce bombalı paket olmasından şüphelendim ama merakım galip geldi zarfı açtım. A5 ebadında basılmış bir bayrak ve altında dört harf var. Hiçbir anlam veremedim. Harfleri bir kağıda kaydettikten sonra rutin görüşmeleri izlemeye gittim.

Rum gazetecilere, Ledra Palas Sınır Kapısından Cumhurbaşkanlığı’na kadar mihmandarlık eden Sabahattin Egeli’nin boş bir anını yakaladım ve yazılı dört harfi göstererek anlamını sordum; “Bu isimde bir dernek, bir cemiyet var mı? Bu harflerin bir anlamı var mı?”

Sabahattin Egeli, harflere uzun süre baktıktan sonra bir anlam veremediğini anlattı ve “İstersen bir de Rumlara soralım” dedi.

Bunun üzerine Rum meslektaşlara sorduk. Onlar da bir anlam verememişlerdi. Anlam çıkarabilmek için bu harflerin hangi metnin içinde olduğunu sordular. Ben de kendilerine bayrak gibi bir şeklin altında olduğunu anlattım. Görmek istediler. "Yanımda olmadığı, ancak bir dahaki görüşmeye getirebileceğim" cevabını verdim.

Olaya haber gözüyle baktığım için haberi, dolayısıyla bayrağı kendime saklamak istemiştim ama harflerden bir sonuca varamayacağımı anlayınca, bayrağı ortaya çıkarmaya karar verdim.

Ertesi görüşme sırasında Cumhurbaşkanlığına giderken cebime 15-20 bayrak koydum. Sabahattin Egeli bayrağa bakar bakmaz harflere bir yorum getirdi ve “Bu Kıbrıs Rum Federe Devleti anlamına geliyor” dedi. Bunun üzerine bayrağı Rum gazetecilere gösterip göstermeme konusunda tereddüde düştük. Çünkü Rum meslektaşlar harflerin yazılı olduğu bayrağı getirip getirmediğimi sormaya başlamışlardı.

Sabahattin Egeli, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a danışmamızı istedi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanına gittik ve sorduk: “Bayrağı Rumlara gösterelim mi?”

Cumhurbaşkanı Denktaş, bir mahzur olmadığını söyleyince, ilk soran Rum meslektaşıma bayrağı gösterdim. Büyük bir şaşkınlık geçirdi ve bayrağı kendisine verip veremeyeceğimi sordu. Verebileceğimi söyledim. İki dakika sonra bütün Rum gazeteciler etrafımı sarmıştı. Hepsi bayraktan bir örnek istiyordu. Elimdeki bayrakları dağıttım.

Görüşme sonrası Sabahattin Egeli, Rum kesiminin karışacağı tahmininde bulundu. Ben ise aksi tezi savundum. Sabahattin Egeli ısrarlıydı. Televizyonların bayrağı haber yapacağın, hiç olmazsa Komünist Akel’in yayın organı “Haravgi” gazetesinin bayrağı basacağını savunuyordu.

Akşam işim bittikten sonra eve döndüm ve Rum televizyon kanallarını karıştırmaya başladım. Ancak ana haber bültenlerinin hiçbirinde bayrağa yer verilmemişti. Bunun üzerine Egeli’ye telefon ettim; “Ne haber, hiçbir televizyon kanalında tek kelime yok!” dedim. Egeli, sabırlı olmamı ve sabahı beklememi istedi.

Heyhat!.. Sabah da Rum gazetelerinde bayrağa ilişkin tek kelime yoktu. Rum Enformasyon Dairesi PIO yetkilisi görevini iyi yapmış, Rum gazetecilerin bayrakla ilgili tek bir kelime bile yayınlamamalarını sağlamıştı. Güven Arttırıcı Önlemler Paketinden de bir sonuç alınamadığı için bu bayrağın Kıbrıs Rum Federe Devletinin bayrağı ya da amblemi mi olduğu anlaşılamadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Kıbrıs’ta yine tarafları bir araya getirmeye çalışıyor. Genel Sekreter, bu kez Rumları, el koyup sahip çıktıkları “Kıbrıs” bayrağından vazgeçirerek, federal devletin federe kanadı olmaya ikna edebilecek mi bunu zaman gösterecek.....

18.10.2000

Yukarı

Ana Sayfa