Make your own free website on Tripod.com

İstenmeyen kişi! Karen FOGG


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

 

İstenmeyen kişi KAREN FOGG !!!
AB Komisyonu'nun Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Türkiye'de görev yaptığı süre içinde olmadık gaflarıyla, Türk Halkına yönelik hakaretleriyle tahammül edilmesi zor bir kişilik sergiledi.
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesini istemeyen Avrupalı güçlerce Türkiye'ye gönderildiğine inandığım bu kişi, Türk halkına yönelik hakaretleriyle Türk Halkının Avrupa Birliği'ne karşı güvensizliğini sürekli körükledi...
Karen Fogg'un son gafı (Aslında gaf; patavatsızlık, yersiz ve zamansız söylenen söz ve davranış anlamına gelir ki Fogg'un bu tavrına tahrik demek gerek) Kıbrıslı Türklerin "Türkiye ve Denktaş'tan kurtulmaları" bunun için "sokaklara dökülüp, yollara oturup koloni olmaktan kurtulana kadar kalkmamaları" tavsiyesinde bulundu.
Karen Fogg'un Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenen bir konferansın ardından verilen yemekte yaptığı bu konuşma 8 Mayıs tarihli Hürriyet Gazetesinin 20'nci sayfasında geniş şekilde yer aldı.
Hürriyet Gazetesinin tepkiyi geniş bir şekilde duyurmasının ardından sözlerini inkar eden Karen Fogg böyle bir şey söylemesinin mümkün olmadığını öne sürdü. Ancak aynı masada oturan Kıbrıslı Türk İşadamı Engin Arı tarafından yalanlandı ve Engin Arı CNN Türk Televizyonunda, Karen Fogg ile yaptığı tartışmayı da anlattı.
Karen Fogg, bu konuşmasıyla iki ana konudaki cehaletini ortaya koydu;
1/ Türkiye, KKTC'ni koloni yapmaya uğraşmıyor sadece Garantörlük haklarının gereğini yapmaya çalışıyor. (Aslında Karen Fogg'un ülkesi İngiltere'nin de Türkiye ile birlikte hareket etmesi gerekiyor ama İngiliz politikası tavşana kaç tazıya tut politikasını gerektiriyor)
Karen Fogg'un bu sözlerini haklı çıkaracak görüşte olan Kıbrıs Türkleri de vardır. KKTC'nde AB parasıyla Türkiye düşmanlığı yapanların varlığı da bir zamanlar yine Karen Fogg tarafından açıklanmıştı. Ancak bu tür insanların tezleri yine Kıbrıs Türklerinin oylarıyla mahkum ediliyor.
Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'ı Koloni yapmaya çalıştığı iddiasına Türk Dışişlerinin verecek bir cevabı vardır herhalde bunu da zaman içinde göreceğiz. (Ya da AB'ne gireceğiz umuduyla bu hakareti de sineye çekecek miyiz onu da göreceğiz)
2/ DSP sağcı bir parti değildir (Karen Fogg, konuşmasında "Önümüzdeki dönemde Türkiye'de seçimler var. Seçim atmosferine girilmesiyle birlikte kontrol tamamen kaybolabilir. DSP ve MHP bir çılgınlık yapabilir. Bunun sonucunda da bu iki parti sağ oyları alıp güçlenebilir" diyor.
Karen Fogg "terbiyesiz", Karen Fogg "Küstah"...  Terbiye sınırlarını zorlayarak -Necip Fazıl'ın deyimiyle-  Karen Fogg'a söyleyebileceğim son söz; Karen Fogg "çukur"(*) Ancak böylesi bir terbiyesizliğe gereken tepkiyi göstermeyen Türk Dışişleri "aciz!" demekten kendimi alamıyorum.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Karen Fogg'a son sözüm;
İstenmiyorsun evine dön! Karen Go Home!
(
*) Merhum Necip Fazıl, yine kendi gibi ünlü bir yazarımızla tartıştığı yıllarda "alçak" gibi bir deyim kullanmak istiyor ancak basın hukuku, hakaretten mahkum olma endişesi üstadı, "çukur" kelimesini kullanmaya yönlendiriyor ve izah ederken, "'Alçak' bile bir yükseklik belirtisidir, sen ise çukursun" diyor.

 

 

Yukarı

Ana Sayfa