Make your own free website on Tripod.com

BEDELLİ ASKERLİK


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

Kıbrıs Türk Askerlik Yasa Tasarısı Cumhuriyet Meclisi'ne gönderildi.

Bedelli askerliğe imkan tanıyacak Askerlik Yasa Tasarısı Bakanlar Kurulu'nda onaylandı. Bakanlar Kurulu yaptığı olağanüstü toplantıda Askerlik Yasa Tasarısı'nı değerlendirip onayladıktan sonra ivedilikle görüşülmek üzere Cumhuriyet Meclisi'ne gönderdi.

Askerlik süresinin 24 aydan 18 aya indirilmesini öngören yasa tasarısı yurt dışında yaşayan ya da çalışan KKTC yurttaşlarına Özel Statüde Askerlik adı altında bedelli askerlik yapma olanağı sunuyor. Bu durumda yurt dışında yaşayan KKTC vatandaşları ya 4 bin sterlin ödeyerek serbest kalabilecek ya da 2 bin sterlin ödeyerek 1 ay hizmet yapacak. Yüksek öğrenimini tamamlayıp yurt dışında 4 yıl çalışanlar da askerlik hizmetini 6 bin sterlin ödeyip 1 ay hizmet yapmak suretiyle tamamlayabilecek. Buna yurt dışında tıp öğrenimi yapan ve 4 yıllık ihtisaslarını da orada tamamlayan doktorlar da dahil ediliyor.

Bakanlar Kurulu Sözcüsü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Miroğlu, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, tasarının askerlikle ilgili uygulamada olan Askerlik Yasası, Yedek Subaylık Yasası, Bedelli Askerlik Yasası, Kısa Süreli Akerlik Yasası ve Kısa Dönem Askerlik Yasası'nı yürürlükten kaldırıp tek yasa altında toparladığını belirtti. Miroğlu, "Tasarı, mevzuatı da basitleştiriyor ve bütün yurttaşları ve gençleri yakından ilgilendiren bu konuda uygulamacı ve mükelleflere konuyla ilgili bütün hükümleri tek yasada bulabilme kolaylığı sağlıyor" dedi.

Askerlik mükellefiyet süresini 18 aya indirildiğini söyleyen Miroğlu, ancak uygulamanın gerçekleşebilmesi için gerekli insan kaynağının yaratılmasına kadar geçecek sürede mükellefiyet hizmetinin 24 ay olarak devam edeceğini belirtti. Miroğlu, 18 ay uygulamasına Güvenlik Kuvvetleri'nden gerekli insan kaynağı sağlandığına dair gerekli onay alındıktan hemen sonra Bakanlar Kurulu kararıyla geçileceğini söyledi.

Salih Miroğlu, tasarının Özel Statüde Askerlik adı altında bedelli askerlik yapmaya imkan tanıyacak düzenlemeler içerdiğine de dikkat çekti. Salih Miroğlu'nun açıklamasına göre Kıbrıs asıllı Türk anne veya babadan yabancı bir ülkede doğan ve doğduğu ya da yerleştiği ülkede askerlik çağına kadar ikamet eden KKTC yurttaşları ile 12 yaşını tamamladığı tarihten önce anne ya da babasıyla Kıbrıs'tan ayrılan ve gittiği yabancı ülkeye yerleşerek askerlik çağına kadar yurt dışında ikamet eden KKTC yurttaşları mükellefiyetini ya 4 bin sterlin ödeyerek serbest kalmak veya 2 bin sterlin ödeyerek 1 ay hizmet yapmak suretiyle yerine getirebilecek. Kesin dönüş yapmak amacıyla KKTC'ye giriş yaptığı tarihte 31 yaşından küçük olanlar 8 ay, 31 yaşından büyük olanlar da 4 ay hizmet yapmak zorunda olacak.

Askerlik çağına girdiği tarihte KKTC yurttaşı olan, en az 3 yıllık bir yüksek okul veya fakülte bitirmeyi müteakip askerlik şubesine başvurup tecil ettirmek suretiyle yurt dışında 4 yıl çalışmış olanlar da mükellefiyet hizmetlerini 6 bin sterlin ödeyip 1 ay hizmet yapmak suretiyle tamamlayabilecek. Mezun olmak kaydıyla yurt dışında lisansüstü öğretimde geçen süreyi de çalışma süresinden sayacak tasarı böylece çalışma süresini de 7 yıldan 4 yıla indirmiş oldu. Buna yurt dışında Tıp öğrenimi yapan ve 4 yıllık ihtisaslarını da orada tamamlayan doktorlar da dahil ediliyor.

Doktora veya dengi eğitim mezunu olan ve KKTC'de faaliyet gösteren üniversitelerden herhangi birinde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olanlar da bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde müracaat etmek şartıyla Özel Surette Askerlik - Bedelli Askerlik hakkından yararlanabilecek.

Yurt dışında bulunan ancak herhangi bir nedenle bedelli askerlik kapsamına girmek amacıyla başvuruda bulunamayan ve bakaya durumunda bulunan veya başurunun gereklerini yerine getiremeyen gençlere de af getiriliyor.

Kesin dönüş yapmayacağını, sadece ziyaret için geldiğini beyan ederek KKTC'ye senede 60 günlüğüne gelebilen yurt dışında yaşayan KKTC vatandaşlarının adada kalış süreleri de 90 güne çıkarıldı. Her gelişde yapmak zorunda kaldıkları tecil işlemi ise sadece 1 defa yapılacak.

16.10.2000

Yukarı

Ana Sayfa