Make your own free website on Tripod.com

KKTC'NDEN TC'NE GÜMRÜKSÜZ ARAÇ İTHALİ


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

KKTC’nden Türkiye’ye gümrüksüz araç ithali

Türkiye'den iş, yüksek öğrenim ve askerlik amacıyla KKTC'ye giden şahıslar, bu ülkede "gümrüksüz" kullandıkları araçlarını yine gümrük ödemeden Türkiye'ye getirebilecek.

5 Şubat 2000 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Gümrük Yasası'yla, KKTC'den Türkiye'ye getirilen araçlara uygulanan gümrük vergisi kalkıyor. Buna göre yeni yasayla KKTC’ndeki öğrenciler, askerler ve çalışanlar Türkiye’ye kesin dönüş yaparken KKTC'de gümrüksüz olarak kullandıkları araçlarını hiçbir gümrük vergisi ödemeden Türkiye'ye götürebilecek.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken birinci husus; . Türkiye'ye getirilen araçlardan gümrük vergisi alınmamasına karşın, KDV, Taşıt Alım Vergisi, Ek Taşıt Alım Vergisi ve diğer dahili vergiler alınıyor.

Kimler yararlanacak?

Gümrüksüz olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne araç sokabilmek için yeni yasa birçok şart öngörüyor. Yürürlüğe girecek yasayla Türkiye'ye araç sokabilecek kişiler şunlar:

1-Türkiye'de bir takvim yılında 6 aydan fazla kalmamış olmaları şartıyla, yurtdışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra ikametgahlarını Türkiye'ye nakledenler

2-Yurtdışındaki milli veya milletlerarası kadrolara atanıp, bu görevlerinden geri dönen kamu görevlisi olanlar

3-Türk vatandaşlığına geçmek suretiyle ikametgahını Türkiye'ye nakledenler

4-Miras yoluyla otomobil sahibi olanlar

5-Yurtdışında müstakil iş sahibi olarak en az üç yıl süreyle aynı işte çalışıp Türkiye'ye kesin dönüş yapanlarTürkiye'ye gümrüksüz otomobil sokabilmek için aşağıdaki şartlara da haiz olmak gerekiyor:

Yurda getirilecek otomobilin mutlaka satın alındığı tarihte model yılı dahil üç yaşından büyük olmaması

Yurtdışında en az 24 ay ikamet eden kişinin getireceği otomobili yurda giriş tarihinden en az 6 ay önce üzerine kaydettirmesi ve otomobili kullanıyor olması

Türkiye'ye kesin dönüş yaptığını tasdik eden belgeyi ibraz etmesi.

Sui-istimalleri önlemek için evlilik nedeniyle ikametgahlarını Türkiye'ye nakledenlerin ve çifte vatandaşlığa sahip olanların bu haktan yararlanmaları yasayla engellendi.

Türkiye'ye gümrüksüz otomobil götürme izni aileye tanınan bir hak ve beş yılda bir tanınıyor. Bu şartın da bu işi ticaret haline getirmek isteyenlere karşı alınmış bir önlem olduğu bildirildi.

Çeyiz yoluyla Türkiye'ye otomobil sokulamayacak. Daha önce kişiler böyle bir hakka sahipken suiistimallere yol açmasından ötürü yeni yasayla bu hak kaldırılıyor.

Yeni Gümrük Yasası KKTC’nde yaşayan binlerce öğrenci ve askeri yakından ilgilendiriyor. Şu anda KKTC’nde kayıtlı bulunan ZZ plakalı araçların sayısı 7 bin 730. Ancak bu araçların büyük çoğunluğu, 3 yaşından büyük olduğu için yeni yasadan yararlanamıyor.

Yukarı

Ana Sayfa