Make your own free website on Tripod.com

KIBRIS'TAN HABERLER


ğEDİTÖRDEN
ğKIBRIS'TAN HABERLER
ğKIBRIS TÜRK ÜNİVERSİTELERİ
ğKİM KİMDİR ?
ğFİLATELİ
ğKİTAP
ğKIBRIS TÜRK MUTFAĞI
ğİLETİŞİM
ğAYŞE İNGİLTERE'DE
ğASKER MEKTUBU
ğLİNKLER

 ANA SAYFA

e@mail

 Sayfa yenilemelerinden ve yeni başlıklardan haberdar olmak istiyorsanız e-mailinizi yazın.    

Editör
Metin ÇETİN

webmaster&desing
Oğuz ÇETİN

 

Kıbrıs tarihi yeniden yazılıyor(mu?)  
Denktaş-Klerides ikilisi 4 Aralık'ta yeni bir görüşme sürecini başlattı.
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, 4 yıl aradan sonra biraraya geldi. Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun gözetiminde yapılan görüşme Soto'nun Yardımcısı Zbigniew Wlosowicz'in Uluslararası Lefkoşa Havaalanı' ndaki ikametgahında gerçekleşti. 1 saat 15 dakika süren görüşme sonrasında iki lider konuttan ayrılırken, açıklama, görüşmeye not tutmak amacıyla katılan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'dan geldi.

De Soto, görüşmenin bitiminde yaptığı açıklamada, liderlerin Kıbrıs'ta ocak ayı ortalarında, önşartsız yüz yüze görüşmeyi kabul ettiklerini söyledi. Liderler adına ortak yazılı açıklamayı okuyan De Soto, bu görüşmenin BM gözetimi altında yapılacağını ve kapsamlı bir çözüme ulaşılana kadar görüşmelerin iyi niyet çervesinde devam edeceğini bildirdi. Özel Temsilcisi Alvaro De Soto tarafından yapılan yazılı ortak açıklamanın tam metni şöyle:
"Kıbrıs Rum Lideri Ekselansları Glafkos Klerides ile Kıbrıs Türk Lideri Ekselansları Rauf Denktaş, bugün, 4 Aralık'ta, Kıbrıs'taki BM Misyon Şefi'nin ikametgahında, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun katılımında yapılan toplantıda aşağıdaki konularda görüş birliğine varmışlardır:
-BM Genel Sekreteri, iyi niyet misyonu çerçevesinde iki lideri doğrudan görüşmelere davet edecek.
-Bu görüşmeler BM gözetiminde Kıbrıs'ta yapılacak ve Ocak 2002 ortalarında başlayacak.
-Hiçbir önşart olmayacak.
-Bütün konular masada olacak.
-Kapsamlı (bütünsel) bir anlaşmaya ulaşılana kadar iki lider iyi niyetle müzakerelere devam edecek.
-Bütün konularda anlaşmaya varılana kadar hiçbir konuda görüş birliğine varıldığı kabul edilmeyecek." 

DENKTAŞ
Görüşmeyle ilgili daha sonra bir basın toplantısı düzeleyen Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides ile samimi bir havada iyi bir görüşme yaptığını belirterek, Klerides'e, açış konuşmasının ardından bir buçuk safyadan oluşan yazılı bir metin verdiğini bildirdi. Görüşmenin sonucunun kendisine göre iyi olduğunu vurgulayan Denktaş, 15 Ocak tarihinin yeni sürecin başlangıcı olacağını, görüşmelerin Kıbrıs'ta yapılmasıyla da New York'a taşınmaktan kurtulduklarını kaydetti. 
15 Ocak'ta başlayacak görüşmelerde, müştereklerin araştırılacağını ve ayrılıkların tespit edileceğini söyleyen Rauf Denktaş, görüşmelerin süresiyle ilgili bir tarih belirlenmediğine işaret ederek, Avrupa Birliği'nin "Kıbrıs"ın üyeliği için verdiği süreye kadar sorunun çözülürse çözüleceğini belirtti.
AB'nin Kıbrıs konusunda yeni bir değerlendirme yapması gerektiğini belirten Denktaş, aksi durumda inisiyatifin Klerides'in elinde olacağını vurguladı. Denktaş, görüşmeye BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun da katılacağını belirtti. 
YANKILAR
Denktaş Klerides görüşmesi beklendiği gibi büyük yankı yarattı. ABD, AB, Rusya ve diğer ülkeler, Kıbrıs sorununun kilitlenmesinden sorumlu tuttukları Denktaş'ın önerisiyle gerçekleşen görüşmeden büyük mutluluk duydu. Ancak bu sevinç Kıbrıs Rum kesiminde aynı şekilde yankı bulmadı.
Rum siyasi çevresi, Klerides'in tutumunu destekleyenler ve gelişmelere karşı çıkanlar olarak ikiye bölündü. Rum basını, iki görüşü savunanlar arasındaki uçurumun zaman geçtikçe büyüdüğüne dikkat çekti. 
Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ), komünist AKEL partisi ve Birleşik Demokratlar Hareketi (EDİ), Klerides'in davranışlarından yana tavır takınırken, Demokratik Parti (DİKO), Sosyal Demokratlar Hareketi (KİSOS), Yeni Ufuklar Partisi (NEO) ve Çevreciler karşı cephede bulunuyor. 
Rum tarafındaki bakışı daha iyi yansıtabilmek için, Klerides'den önceki Rum Yönetimi Lideri Yorgo Vasiliu'nun açıklamasına göz atalım;
EDİ Başkanı Yorgo Vasiliu, ASTRA radyosunun haber bültenine konuk oldu. Vasiliu,
muhabirin, 'Denktaş nasıl oldu da değişti, gerçekten değişti mi' şeklindeki sorusuna karşılık, 'Dünyada herşey değişebilir ancak Denktaş değişmez' şeklinde cevap verdi. Vasiliu, Klerides'e yapılan yemek daveti hakkında şunları söyledi:
'Denktaş cumhurbaşkanına De Soto'nun yemeğe davetli olduğunu söyleyerek 'Seni de davet etmek istiyorum' dedi. Bu davetinde samimi değildi. Amacı cumhurbaşkanının hayır demesi ve onu dünyanın gözü önünde teşhir etmekti. Ancak cumhurbaşkanı bu oyuna gelmedi ve daveti kabul etti. Böylece Denktaş'ın oyunu bozuldu' dedi.
YEMEK ÖNCESİ GELİŞMELER
Rum tarafında toplanan Ulusal Konsey'de, Klerides'in Denktaş'ın davetine devlet sembolleriyle gidip gitmemesi gerektiği sorusu ortaya konuldu. Hükümet Sözcüsü Mihalis Papapetru'nun söylediğine göre Klerides, Kıbrıs Rum toplumu temsilcisi olarak gitmesi yolundaki çoğunluk önerisini benimsedi.
Cumhurbaşkanı yemeğin amacı hakkında bir soruya muhatap olunca, iki liderin müzakere yapması, ancak birlikte yemek yememelerinin mantıksız olacağını söyledi. Klerides, Denktaş'a vereceği karşılık yemeğin bu yıl içinde olacağını ifşa etti.
Rum Ulusal Konseyi toplantısına karşılık KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da Bakanlar Kurulu toplantısına katılarak hükümete bilgi verdi.
Başbakan Eroğlu, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada görüşmelerin ilk etapta Haziran'a kadar devamının konuşulduğunu söyledi. Eroğlu, "Tabii Haziran'a kadar bir anlaşma olur mu, Haziran'dan önce bir anlaşma olur mu veya Haziran'a kadar hiçbir şey olmaz mı, bunlar 16 Ocak'ta başlayacak doğrudan görüşmelerde ortaya çıkacak" dedi. 
.
. VE YEMEK
Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın daveti üzerine, Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, uzun yıllardan sonra KKTC'ye geldi.

Klerides, saat 20.01'de kendisini taşıyan EYA1 plakalı Audi marka siyah şahsına ait özel arabasıyla flamasız olarak Cumhurbaşkanlığı ikametgahına girdi. Klerides'i varışında Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Ergün Olgun karşıladı ve ardından Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Klerides'i ikametgahın giriş kapısı önünde, Klerides'in me
rdivenleri çıkmasını bekleyerek karşıladı. Cumhurbaşkanı Denktaş, Klerides'e hoşgeldiniz diyerek elini sıktı ve omuzunu sıvazladı. Ardından iki lider gazetecilere dönerek birlikte el sıkışarak poz verdiler ve içeriye girdiler.
 Bu arada BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto, Klerides'ten önce 19.59'da gelerek ikametgaha girdi. Soto'yu da Ergün Olgun karşıladı. Yemeğe Denktaş, Klerides ve De Soto yanında Dışişleri Eski Bakanı Koordinatör Emekli Büyükelçi Necati Münir Ertekün de katıldı. 

Menüde, karnıyarık, pilet şeklinde Lağos balığı, salata, ekmek kadayıfı ve Türk kahvesi bulunuyordu.
BARIŞ YANLILARI BEYAZ GÜVERCİN UÇURDU
Öte yandan ellerinde mum tutan barış yanlısı yaklaşık 30 kişilik bir grup Ledra Palace trafik ışıkları yakınlarına giderek, Klerides'in geçişi sırasında barış yönünde slogan atarak, havaya iki tane beyaz güvercin uçurdu. Ellerinde hem Türkçe hem Rumca yazılı "Barış.. Haydi Ortak Ülkeye Doğru." Yazılı pankart taşıyan 30 kişilik grup, Klerides'in trafik ışıklarını geçmesinin ardından bir süre daha slogan
atarak Cumhurbaşkanlığı'na doğru yürüyüp gösterilerini tamamladı. 
YEMEĞİ BÜYÜK BİR GAZETECİ ORDUSU İZLEDİ
yemeğİ KKTC, Güney Kıbrıs'dan 40 gazeteci ve diğer ülkelerden sayıları 100'e varan bir gazeteci ordusu izledi. İki lider yemeğe geçtikten sonra gazeteciler Cumhurbaşkanlığı İkametgahı bahçesinden dışarıya çıkarıldılar. Bu arada birçok televizyon kanalı olayı canlı verdi. Gazetecilere Cumhurbaşkanlığı tarafından fast-food yemek, Enformasyon tarafından da liderlerin de menüsünde bulunan ekmek kadayıfı ikram edildi.
Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides arasındaki yemek tam iki buçuk saat sürdü ve saat 22.30'da tamamlandı. Yemek açıklama yapılmaksızın sora erdi.

Yemekten iki lider ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto birlikte çıktı. Klerides Denktaş ve Soto ile el sıkışarak ikametgahın batı kapısından ayrıldı ve ışıklardan geçerek Güney Kıbrıs'a geri döndü. Daha sonra aynı şekilde Soto Güney'e gitti. 
Klerides ve Soto, gazetecilerin ısrarlı sorularını yanıtsız bıraktı. Cumhurbaşkanı Denktaş da gazetecilerin sorularını yanıtlamadı, sadece gülşümseyerek gazetecilere el salladı ve "açıklama yok" demekle yetinip içeri girdi.
Klerides'in yemeğe ilişkin yorumu, ancak ertesi gün ALİTHİA Gazetesi'ndeki, "Klerides: Excellent" başlıklı manşet haberiyle anlaşıldı. 
"Cumhurbaşkanı Klerides'in, Rauf Denktaş'ın ikametgahında, yemekten hemen sonra ağzından işitilen tek kelime 'excellent'di. 

Kıbrıs Rumlarında Türkiye nefreti
Rumlarca "istenmeyen kişi" ilan edilen Angela Dimitriu'nun tek suçu Türkiye'de konser vermiş olmak... Türkiye ile Yunanistan arasında başlayan yakınlaşma Kıbrıs Rumlarının tepkisine neden oluyor. 
Yunanistan'ın en sevilen şarkıcılarından Angela Dimitriu, Türkiye'de konser verdiği gerekçesiyle Rumlarca istenmeyen kişi ilan edilince 3 Aralık'ta Lefkoşe'nin Rum kesiminde vereceği konseri iptal etti.

Medya Onur Anıtı açıldı
Lefkoşe'de Dış Basın Birliği'nin avlusundaki "Medya Onur Anıtı" Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından açıldı.  
"Medya Onur Anıtı", Kıbrıs'ta çeşitli zamanlarda hizmet etmiş ve şu an hayatta bulunmayan gazeteciler anısına dikildi.
Anıtta, Gördüğünüz Fotoğraf Dış Basın Birliği'nin restorasyondan önceki halini göstermektedir. Yeni fotoğraf elimize ulaşınca sizlere sunacağız. Abdi İpekçi, Adem Yavuz, Aydın Soysal, Bedii H.Güray, Günal Sayın, İzzet Rıza Yalın, Kemal Aşık, Metin Güner, Ömer Sami Coşar, Raif Denktaş, Rüştü Şallı, Sedat Simavi, Sait Terzioğlu, Selahattin
Sonat'ın isimleri yer alıyor.
Anıtta ayrıca Cumhurbaşkanı Denktaş'ın sözkonusu gazetecilerle ilgili "Bu gazeteciler bugün hayatta değiller fakat onların çizgisi, onların haberciliği Türk milletine Kıbrıs davasında rehber oldu ve dünya KKTC'yi kazandı" sözleri de var.
KKTC  mahkemeleri internette
KKTC Mahkemeleri, internet dünyasındaki yerini aldı. www.mahkemeler.org adresiyle hazırlanan site, ziyarete açıldı.
Web sayfasında Yüksek Mahkeme karaları, KKTC mahkemelerinin 
oluşumu, çalışması, yargıçlarla ilgili bilgiler, telefon numaraları, 
mahkemelerle ilgili istatistiki bilgiler, mahkemeleri direkt ilgilendiren yasalar, avukatların isim ve telefon numarları ve
seçimlerle ilgili bilgiler yer alıyor. Web sitesinde ayrıca mahkemelerdeki güncel olaylara da yer veriliyor.

DAÜ'DE ULUSLARARASI EĞİTİM KONFERANSI 
Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde "Eğitimde Değişen Zamanlar ve değişen İhtiyaçlar" konulu Uluslararası Eğitim Konferansı düzenlenecek.
8-10 Mayıs 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilecek konferans için 31 Aralık tarihine kadar bildiri kabul edilecek.
(Ayrıntılı haber)

AB tek yanlı
AB, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tüm itirazlarına rağmen, Rum Yönetimi'ni tam üyeliğe alma yolunda adımlar adıyor. Bu sürecin hukuka aykırı olduğu, uluslararası hukukçular tarafından da vurgulanıyor.
(Ayrıntılı haber)

Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü ve Geleceğe İlişkin Vizyonu Sempozyumu”

Yakın Doğu Üniversitesi'nce düzenlenen “Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü ve Geleceğe İlişkin Vizyonu Sempozyumu”ndan  (Özet-konuşmalar)

KKTC hükümeti
KKTC’nde iktidardaki UBP-DP Koalisyon Hükümeti, 
Koalisyon protokolü, Kabinede kim kimdir,

Kıbrıs Rum kesiminde 27 Mayıs'ta yapılan milletvekiliği  (Seçim sonuçları ve değerlendirme)

Rahmi Koç, Kıbrıslı Türkleri yine kızdırdı
Koç’un;”Kıbrıs Türkleri AB Pasaportu almak için güneye geçecekler” sözleri Kıbrıs’ta geniş yankı yarattı (Geniş Haber)

5.12.2001

yukarı

ana sayfa